Nowe Volvo XC60 oficjalnie

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie Volvo zaprezentowało długo oczekiwaną nową generację modelu XC60
Nowe Volvo XC60 oficjalnie
Volvo XC60/fot. Volvo
07.03.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Przed nowym Volvo XC60 stoi niełatwe zadanie. Jego poprzednia generacja była prawdziwym hitem - przez 9 lat sprzedało się niemal milion tych aut i stał się liderem sprzedaży aut segmentu premium w Europie. To auto stało się synonimem jakości, użyteczności i bezpieczeństwa. Dziś sprzedaż modelu XC60 stanowi około 30 procent globalnej sprzedaży szwedzkiej marki.

Nowe XC60 to jeden z najbezpieczniejszych samochodów jakie kiedykolwiek zbudowano. Jest wręcz "naszpikowany" najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wystarczy wspomnieć o takich systemach jak m.in. układ przejęcia kontroli nad torem jazdy (Steer Assist), który został dodany do systemu City Safety. Dodatkowo jeśli system oceni, że samo hamowanie nie wystarczy do tego aby uniknąć zderzenia, wtedy samochód przejmie kontrolę nad kierownicą. System będzie również zmieniał tor jazdy podczas zmiany pasa. Od tej pory system BLIS będzie nie tylko ostrzegał przed pojazdem w martwym polu, ale także zmieni tor jazdy naszego samochodu i uchroni go przed kolizją.

 

 

W nowym Volvo XC60 będzie także dostępny system Pilot Assist, który jest wstępem do jazdy w pełni autonomicznej. System ten utrzymuje samochód na właściwym pasie ruchu np. na drogach ekspresowych i autostradach. Działa do prędkości 130 km/h. O ile w modelach serii 90 jest on standardem, w XC60 będzie stanowił opcję dodatkową.

 

Sprawdź też: Nowe XC60 automatycznie przejmie sterowanie w krytycznej sytuacji na drodze

 

Volvo XC60/fot. Volvo

 

 

Nowe Volvo XC60 w chwili debiutu na rynku będzie dostępne z silnikami wysokoprężnymi D4 (190 KM) i D5 (235 KM), a także motorami benzynowymi T5 (254 KM) oraz T6 (320 KM). Z czasem w gamie pojawi się także wariant T8 Twin Engine. Jest to napęd hybrydowy typu plug-in o łącznej mocy 407 KM. W tej konfiguracji auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,3 sekundy.

Do dyspozycji kierowcy będą usługi connected, nawigacja Sensus z systemem Volvo On Call, z nową szatą graficzną i nowymi funkcjami. Podobnie jak w przypadku serii 90 samochód będzie wyposażony w system CarPlay i Android Auto.

Produkcja najnowszego modelu Volvo ruszy w połowie kwietnia w szwedzkiej fabryce Torslanda pod Goeteborgiem.

Polecane wideo

Nowe Volvo XC60 oficjalnie
Nowe Volvo XC60 oficjalnie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie