Rajd jest organizowany od 1950 roku i przez pierwsze 54 lata wszyscy jego zwycięzcy wywodzili się ze Skandynawii. Jako pierwszy ta hegemonię przerwał nie kto inny jak Sebastian Loeb podczas rundy organizowanej w 2004 roku. To jednak nie wszystko. W ciągu 66 lat, oprócz Loeba, jeszcze tylko jeden zawodnik z poza Skandynawii stanął na najwyższym miejscu podium. Trzykrotnie dokonał tego Sebastian Ogier.
Na starcie zobaczymy załogi, które rywalizowały podczas pierwszej rundy rozgrywanej w Monte Carlo. Na oesach zobaczymy więc auta WRC przygotowane przez Hyundaia, Toyotę, Citorena oraz Fordy z M-Sportu.
Organizatorzy reklamują imprezę, jako tą, która wyznaczy nowe standardy w przygotowaniu zawodów Rajdowych Mistrzostw Świata. Sześćdziesiąt procent trasy zostało zmienione. Inna jest tez lokalizacja parku serwisowego, który zlokalizowany będzie w miejscowości Torsby.
Rywalizacja rozpocznie się w czwartek zmaganiami na superoesie. W piątek zawodnicy będą mieli do pokonania trzy odcinki specjalne i każdy z nich przejada dwukrotnie. Dzień zakończa zmagania na superoesie. Podobnie rywalizacja wyglądać będzie w sobotę. W niedzielę, zawodnicy dwa razy ścigać się będą na jednym oesi, a dzień zakończą zmaganiami na dodatkowo punktowanym Power Stage.
W sumie kierowcy będą mieli do pokonania 18 oesów o łącznej długości 331 km.