Volkswagen zaprezentował nowy rodzaj ogrzewania przedniej szyby

Volkswagen zaprezentował nowy rodzaj ogrzewania przedniej szyby
Fot. Volkswagen
31.01.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Zima trwa i wielu kierowców każdego ranka musi walczyć ze szronem i lodem pokrywającymi przednią szybę ich samochodu. Ani skrobaczki, ani spreje rozpuszczające lód nie są w tej walce rozwiązaniem doskonałym. Znalazł je Volkswagen w postaci bezprzewodowo podgrzewanej szyby samochodowej. Jest podgrzewana, chociaż nie ma w niej drucików i zapewnia doskonałą widoczność. Taka szyba trudniej ponownie zachodzi parą, trudniej też tworzy się na niej nowa warstwa lodu.

Ogrzewana szyba w samochodzie nie jest w przemyśle motoryzacyjnym nowym wynalazkiem. Delikatne druciki zatopione w szkle sprawiają po podgrzaniu, że lód się topi, a para osadzona na szybie znika – takie szyby są znane od kilku dziesięcioleci i oferowane za dopłatą. Zdarza się jednak, np. gdy słońce świeci nisko nad horyzontem, że delikatne metalowe druciki stają się zbyt widoczne dla kierowcy.

 

Sprawdź też: Rekordowy rok Volkswagena w Polsce

 

Volkswagen znalazł doskonałe rozwiązanie zapewniające bardzo dobrą widoczność w każdych warunkach – jest nim bezprzewodowo podgrzewana szyba przednia. Znajdująca się między jej warstwami cieniutka powłoka ze srebra pełni rolę przewodnika prądu elektrycznego, zamieniając go w ciepło. Maksymalna moc wynosi od 400 do 500 wat i pozwala w bardzo krótkim czasie rozgrzać szybę na tyle, by pozbyć się warstwy lodu. W dolnej części szyby znajdują się niewidoczne z zewnątrz druciki służące do odmrażania piór wycieraczek i zapobiegające ich przymarzaniu do szyby.

Innowacyjna szyba przydaje się jednak nie tylko zimą. W lecie cienka warstwa srebra staje się tarczą chroniącą przed upałem. Ponieważ odbija do 60 procent ciepła słonecznego, szyba ta sprawia, że temperatura we wnętrzu auta jest nawet do 15 stopni niższa niż byłaby w wypadku samochodu z szybą tradycyjną. Dzięki temu przy pomocy klimatyzacji wnętrze auta parkującego w słońcu udaje się schłodzić znacznie szybciej niż było to możliwe dotychczas.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie