Volvo świętuje 20 urodziny napędu AWD w swoich samochodach

Volvo świętuje 20 urodziny napędu AWD w swoich samochodach
Fot. Volvo
28.01.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Volvo Cars, producent samochodów premium obchodzi 20 urodziny napędu AWD (All Wheel Drive). Z tej okazji szwedzki producent pokazał możliwości swoich samochodów na zamarzniętym jeziorze w północnej Szwecji w pobliżu narciarskiego kurortu Are.

 

Badania Volvo nad napędami AWD sięgają dalej niż 20 lat. Pierwszym seryjnie produkowanym przez szwedzką markę samochodem z napędem na cztery koła był model 850 kombi, który został zaprezentowany w maju 1996 roku. Auto było wyposażone w słynny pięciocylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 2.5 litra, generujący moc 193 koni mechanicznych. Napęd był przenoszony na wszystkie koła przez pięciobiegową przekładnię manualną.

 

 

Volvo V70 bazowało na modelu 850 i zostało zaprezentowane w 1997 roku. W tym samym roku pokazany został pierwszy model z rodziny Cross Country – V70XC. Tym samym Volvo stworzyło samochód, który został ojcem nowego segmentu pojazdów – podwyższonych kombi, które doskonale nadają się na autostradę jak i na leśne drogi.

 

Sprawdź też: Volvo podsumowało 2016 rok

 

Volvo Cars przedstawiło swój program napędów AWD w tym samym czasie, kiedy zaczęły się prace nad pierwszą generacją modelu XC90 zaprezentowanego finalnie w 2002 roku na salonie samochodowym w Detroit. Pierwsza generacja XC90 była wyposażona w napęd AWD oparty na technologii Haldex.

 

Sprawdź też: Volvo przedstawiło rodzinę, która będzie jeździć samochodem autonomicznym

 

Ostatnim rozwiązaniem zastosowanym przez Volvo jest elektryczny napęd tylnej osi w topowej odmianie serii 90 T8 AWD. W miarę rozwoju napędów AWD waga poszczególnych komponentów malała, co w znacznym stopniu przełożyło się na osiągi i wydajność. Od czasu przedstawienia technologii „Active On Demand” moment obrotowy jest dystrybuowany do osi i koła, które najbardziej jego potrzebuje.

 

Napędy AWD są wybierane przez klientów w ponad 50% modeli serii 90, w pozostałych seriach wybierane są przez grupę ponad 40% użytkowników.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie