Potrójne zwycięstwo etapowe załóg w Peugeotach 3008DKR w cieniu wypadku na trasie

Potrójne zwycięstwo etapowe załóg w Peugeotach 3008DKR w cieniu wypadku na trasie
Fot. Peugeot
14.01.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Dziesiąty etap Dakaru, bardzo trudny i niebezpieczny z powodu licznych pułapek nawigacyjnych, zakończył się potrójnym zwycięstwem załóg startujących Peugeotami 3008DKR. Jest to już czwarty taki sukces zespołu w tej edycji rajdu. Dzięki tej wygranej załogi Team Peugeot Total, które nadal zajmują trzy pierwsze miejsca, powiększyły swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Stephane Peterhansel i Jean-Paul Cottret odnieśli swoje trzecie zwycięstwo etapowe i odzyskują prowadzenie w tabeli całego rajdu. Niestety, pomyślne wiadomości sportowe odsuwa na dalszy plan wypadek z udziałem motocyklisty Simona Marcica.

 

Rozegrany w Argentynie etap, prowadzący do San Juan, okazał się wyjątkowo skomplikowany nawigacyjnie. Wiele załóg napotkało na trasie problemy ze znalezieniem punktów kontrolnych, przez co niektórzy zawodnicy musieli zawracać. Sytuacja ta doprowadziła do wypadku, w którym samochód załogi Peterhansel/Cottret zderzył się z motocyklistą, jadącym wąską drogą w kierunku przeciwnym do przebiegu rajdu. Zwycięzcy ubiegłorocznego Rajdu Dakar natychmiast zatrzymali się i udzielili pierwszej pomocy rannemu zawodnikowi. Kierowca i pilot samochodu z numerem startowym 300, bardzo poruszeni wypadkiem, wznowili jazdę po upływie około 15 minut, gdy na miejsce przybył śmigłowiec ratunkowy. Po regulaminowym odjęciu czasu poświęconego na czynności ratunkowe okazało się, że Peterhansel i Cottret po raz trzeci w tegorocznej edycji Rajdu Dakar wygrali etap. Jednocześnie, uzyskany wynik daje im powrót na czoło klasyfikacji generalnej, z przewagą 5 min. 50 s. Simon Marcic doznał w wypadku otwartego złamania kości piszczelowej i strzałkowej. Wiadomo już, że obrażenia te nie stanowią zagrożenia dla jego życia.

 

Sebastien Loeb i Daniel Elena, jak zresztą większość innych zawodników, nie ustrzegli się błędów nawigacyjnych na trasie dziesiątego etapu. Kilkakrotne pomylenie trasy spowodowało trudności ze znalezieniem niektórych pośrednich punktów kontrolnych. Jednak podobne problemy innych załóg sprawiły, że pomimo poważnych strat czasowych, doskonale finiszujący Loeb i Elena zajęli na mecie etapu drugie miejsce.

 

Załoga Despres/Castera dzięki dobrej orientacji na trasie i unikaniu błędów zajęła miejsce trzecie, dopełniając już czwartej potrójnej wygranej zespołu Peugeot Total w tegorocznym Rajdzie Dakar. Do chwili obecnej zespół nie wydał załogom żadnych instrukcji dotyczącej zachowania kolejności w klasyfikacji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie