Nissan Navara EnGuard: koncept do zadań ratunkowych

Takie auto mogłoby się sprawdzić m.in. w GOPR
Nissan Navara EnGuard: koncept do zadań ratunkowych
Nissan Navara EnGuard/fot. Nissan
22.09.2016
Łukasz Kuźmiuk

Nissan Navara EnGuard to koncepcyjny pojazd, który pokazuje jak można połączyć nowoczesne technologie z motoryzacją i ratownictwem. Auto powstało na bazie Navary z nadwoziem Double Cab oraz turbodieslem o pojemności 2.3 litra (190 KM). Mocny motor nie tylko przyda się w trudnym terenie, ale także służy za generator prądu. Energia elektryczna jest magazynowana w zespołach akumulatorowych o mocy 2 kW każdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba korzystać ze spalinowego agregatora prądotwórczego, przez co ratownicy mogą pracować w ciszy i zamkniętych pomieszczeniach.

 

 

Sprawdź też: Nowy Nissan Leaf będzie miał zasięg około 500 km

 

Ponadto Nissan Navara EnGuard został podniesiony o 5 centymetrów, które przydadzą się podczas pokonywania trudnego terenu. Zamontowano również wytrzymalsze błotniki, terenowe opony i wyciągarkę, dzięki czemu ratunkowa Navara zajedzie dalej niż seryjna odmiana japońskiego pick-up'a. Na wyposażeniu pojazdu koncepcyjnego znalazło się wszystko, czego ratownicy potrzebują w trakcie akcji oraz dodatkowe oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie do wozu drona DJI Phantom 4. Urządzenie przesyła obraz z kamery na wysuwany z burt telewizor, dzięki czemu służby ratunkowe mogą mieć lepszy widok na najbliższe otoczenie. Dron może unieść się na wysokość 6000 metrów, a na jednej baterii pracuje przez około 30 minut.

 

Koncepcyjny Nissan Navara EnGuard został zaprezentowany na trwających właśnie targach pojazdów użytkowych w Hanowerze. Event zaczął się dziś i potrwa do 29 września.

Polecane wideo

Nissan Navara EnGuard: koncept do zadań ratunkowych
Nissan Navara EnGuard: koncept do zadań ratunkowych - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie