Czy poduszka powietrzna może zrobić krzywdę? Zobacz sam

Airbagi wymyślono po to, by ratowały ludziom życie – i to właśnie robią. Co będzie jeśli wymontować je z samochodu i przetestować na sobie siłę ich działania?
Czy poduszka powietrzna może zrobić krzywdę? Zobacz sam
Fot: Giphy
06.09.2016
Andrzej Chojnowski

Po pierwsze – nie rób tego w domu. 

 

Po drugie  – patrz punkt pierwszy.

 

Po trzecie – poduszki powietrzne w samochodach mają za zadanie uratować twoją głowę przed ciężkimi urazami w czasie wypadku. Zostały wymyślone tak, by uruchamiały się w ułamku sekundy i błyskawicznie mogły wypełnić gazem ukryty wewnątrz balon który przywykliśmy nazywać właśnie poduszką. Do ekspresowego uruchomienia airbaga niezbędne są specjalne środki, w tym wypadku są to po prostu mikroładunki wybuchowe które eksplodują rozpoczynając reakcję chemiczną w wyniku której uwalniany jest gaz (najczęściej azot). Całkowite napełnienie poduszki powietrznej trwa kilku setnych sekundy, to konieczność by zapewnić kierowcy bezpieczeństwo w razie kraksy. Dlatego całe zdarzenie przebiega dość gwałtownie – jak mikroeksplozja.

 

No dobrze, ale jaką właściwie siłę ma taki wybuch inicjujący napełnienie poduszki gazem? Zazwyczaj widzimy poduszkę podczas testów zderzeniowych, do tego na filmach puszczonych w slow motion. W ten sposób gwałtowność całego zdarzenia nieco nam umyka. Jak wygląda to w praktyce? O tym możesz się przekonać oglądając poniższy filmik. Pamiętasz jak brzmiał punkt pierwszy? Nie rób tego w domu.   

via GIPHY

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie