Kilka wskazówek, jak wynająć samochód na wakacjach

Jeżeli podczas wakacji planujesz ruszyć się, choć na chwilę, z plaży lub z nad basenu wynajęcie auta będzie dobrym pomysłem na zwiedzanie kraju, który odwiedzasz. Jak to zrobić? Oto nasze porady.
Kilka wskazówek, jak wynająć samochód na wakacjach
03.08.2016
Michał Trocki

1. W większości dużych miast i letnich kurortów na świecie oferta wypożyczalni jest bardzo szeroka, jednak nie wszystkie oferują takie same warunki. Warto skorzystać z usług renomowanych wypożyczalni o światowym zasięgu, ponieważ gwarantują samochody o odpowiednim stanie technicznym i mają gęstą sieć biur. Wypożyczalnia Avis posiada np. około 5 500 oddziałów w ponad 165 krajach. Liderzy w tej branży są w stanie oferować samochody nowe, których okres użytkowania nie przekroczył 6 czy 12 miesięcy.

2. Pierwszym krokiem jest poznanie okolicy, którą planujemy zwiedzieć. Korzystając z map onlinowych możemy w prosty sposób oszacować, jak daleko od siebie położone są miejsca, które będziemy zwiedzać, ile dziennie kilometrów będziemy pokonywać samochodem itd. Dodatkowo na Google Earth można podejrzeć, jaki jest stan dróg, co pozwoli nam oszacować, ile czasu zajmie podróż, a tym samym na jak długo planujemy wypożyczyć samochód oraz jaki model auta będzie dla nas odpowiedni. Wybierając się w dłuższą trasę warto wybrać ofertę z nielimitowanymi kilometrami.

3. Aby decyzja była trafiona, trzeba przeanalizować wiele czynników, biorąc pod uwagę chociażby osobiste preferencje, koszt czy wyposażenie pojazdu. Samochód typowo miejski nie sprawdzi się na górzystych terenach Austrii czy Islandii, a z kolei do jazdy miejskiej nie potrzebujemy drogiego auta terenowego. Jeśli ruszamy w długą trasę np. po południowych europejskich miastach pomyślmy o aucie ekonomicznym, które nie zużyje zbyt dużo paliwa. Gdy podróżujemy z dziećmi, możemy postawić na duży, rodzinny samochód, w którym komfortowo pomieścimy i rodzinę, i bagaże.

4. Musisz też przemyśleć, skąd chcesz wypożyczyć samochód: czy z lotniska czy z centrum miasta? Jeśli planujesz podróżować np. po wyspie, zwykle najlepiej wziąć samochód od razu po przylocie. Druga decyzja to miejsce zwrotu. Coraz częściej klienci chcą wypożyczyć samochód w jednym mieście, a oddać w innym. Często małe lokalne wypożyczalnie nie oferują takiej możliwości ponieważ wiąże się to ze znacznym kosztem „sprowadzenia” samochodu do bazy. W przypadku dużych sieciowych firm możliwość oddania samochodu w innej lokalizacji jest standardem,
a dodatkowy koszt nie jest wysoki.

5. Poluj na promocje. Renomowane wypożyczalnie bardzo cenią sobie lojalność swoich klientów i oferują specjalne programy pozwalające osiągnąć zniżki i rabaty. Pamiętaj o tym, że im wcześniej zarezerwujesz swój pojazd i czym dłuższy jest wynajem, tym większą otrzymasz zniżkę.

6.    Zawsze sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty.
Informacja na ten temat jest opisana dokładnie w Warunkach Umowy czy na potwierdzeniu rezerwacji. Najczęściej wymagane dokumenty to:
-    Prawo jazdy – ważne, przez co najmniej rok;
-    Kartę kredytową na imię i nazwisko głównego kierowcy lub opłacony wcześniej voucher
-    Potwierdzenie rezerwacji.
Decydując się na wynajem auta za granicą warto sprawdzić czy w kraju podróży obowiązuje polskie prawo jazdy. Na pewno we wszystkich krajach Unii Europejskiej nie będzie z nim problemu.

7.    Przeczytaj uważnie warunki umowy .
Kwestie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę to:
-    Jakie ubezpieczenie jest wliczone w cenę wynajmu samochodu?
-    Czy wynajmowany samochód ma dzienny limit kilometrów?
-    Jakie obowiązują opcje płatności za paliwo?
-    Czy istnieje możliwość prowadzenia samochodu przez drugiego kierowcę?
-    Godziny pracy wypożyczalni, jakie są możliwości zwrotu samochodu poza godzinami pracy  – unikniemy stresu związanego z presją czasu.
 
Koszty podstawowych ubezpieczeń: CDW i TP są w cenie wynajmu samochodów z dużych wypożyczalni. Znacznie zmniejszają one odpowiedzialność za szkody, ale, tylko do określonej kwoty, która zależy od kraju oraz wypożyczanego samochodu i jest
wpisana w umowie. Jeśli chcesz być w 100 proc. zwolniony od wszelkiej odpowiedzialności, powinieneś dokupić tzw. wersję Full Insurance-bez udziału własnego w przypadku kradzieży lub uszkodzenia.

8. Przy zwrocie auta do wypożyczalni należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że samochód został oddany bez uszkodzeń (tzw. protokół zdawczo-odbiorczy). Samochód należy oddać w stanie, w jakim został udostępniony. Jeśli auto przy odbiorze było zatankowane do pełna, przed jego oddaniem do wypożyczalni warto napełnić bak także do pełna. W przeciwnym razie z karty kredytowej zostaną pobrane dodatkowe środki na pokrycie kosztów tankowania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie