Leasing zwrotny, czyli leasing samochodu wspierający firmowy budżet

Jesteś przedsiębiorcą? Skorzystaj z leasingu zwrotnego
Leasing zwrotny, czyli leasing samochodu wspierający firmowy budżet
Leasing samochodu/fot. Volkswagen Bank Polska S.A.
02.08.2016

Prowadzenie własnego biznesu to nie lada wyzwanie, o czym każdego dnia przekonują się właściciele dużych, jak i tych mniejszych firm. Niestety, nie wszystko można przewidzieć i zaplanować, dlatego reagowanie na zmieniające się potrzeby ma kluczowe znaczenie dla kondycji przedsiębiorstwa. Okazuje się, że firmowy budżet może podreperować odpowiedni leasing samochodu, a dokładniej – leasing zwrotny. Oprócz pojazdów, jego przedmiotem mogą być m.in. nieruchomości i maszyny.

Leasing samochodu jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania służbowych pojazdów. Oprócz jego tradycyjnej postaci, gdzie przedmiotem leasingu jest auto nowe lub używane, ale pochodzące od zewnętrznego sprzedawcy, istnieje też szczególna odmiana – tzw. leasing zwrotny (ang. sale and lease).

 

Leasing zwrotny – jak to działa?

Podstawową kwestią, która odróżnia „zwykły” leasing samochodu od tego rodzaju leasingu, jest źródło pochodzenia finansowanego przedmiotu. W tym przypadku leasingobiorca jest jednocześnie sprzedającym. Przed zawarciem kontraktu leasingowego klient sprzedaje instytucji finansowej np. własne auto, które następnie bierze w leasing. Na ten sam pojazd w pierwszej kolejności zawierana jest umowa sprzedaży, a następnie kontrakt leasingowy. Od tego momentu formalnym właścicielem samochodu jest firma leasingowa, mimo to korzystający pozostaje ten sam.

Zwrotny leasing samochodu – jakie są korzyści?

Głównym celem leasingu zwrotnego jest uwolnienie środków zamrożonych np. w pojazdach lub nieruchomościach, a tym samym poprawa płynności finansowej firmy. Dużą zaletą takiego rozwiązania z punktu widzenia przedsiębiorcy jest też możliwość ciągłego użytkowania przedmiotu pomimo jego sprzedaży – często jest on niezbędny do wykonywania prowadzonej działalności. Co prawda, korzystanie z auta wiąże się z comiesięcznymi opłatami za użytkowanie, jednak po okresie umowy przedsiębiorca uzyskuje prawo wykupu i może ponownie stać się jego właścicielem.

 

Leasing zwrotny w księgach rachunkowych

Zbycie auta w ramach leasingu zwrotnego traktowane jest jako sprzedaż środków trwałych firmy i właśnie w taki sposób powinna być ujmowana w księgach rachunkowych. Sprzedaż samochodu wprowadzonego do środków trwałych przedsiębiorstwa stanowi przychód z tytułu odpłatnego zbycia składników majątku. Po sprzedaży i podpisaniu umowy leasingowej przedsiębiorca zyskuje możliwość korzystania z podatkowych zalet leasingu. Wybierając formę operacyjną, przedsiębiorca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu pełną kwotę rat leasingowych i opłatę wstępną. Z kolei w leasingu finansowym kosztem jest część odsetkowa i amortyzacja.

 

Artykuł powstał we współpracy z Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie