Kupno samochodu używanego

Zakup auta używanego to nie jest prosta sprawa, dlatego warto zdać się na specjalistów
Kupno samochodu używanego
Volkswagen/fot. DasWeldAuto
01.07.2016

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 30 milionów samochodów osobowych. Połowa z nich posiada ważne badania techniczne i polisę OC, a średni wiek pojazdu to 14 lat. Z tych danych wyłania się prosty wniosek – Polacy kupują auta używane. Wynika to z wielu przesłanek, od dochodów nie pozwalających na nabycie pojazdu z salonu, po przekonanie, że nowoczesne, wypakowane elektroniką samochody z nadmiernie wysilonymi jednostkami napędowymi nie są tak sprawne i długowieczne, jak ich starsi bracia.

Volkswagen – pewne auto używane

Zestawienia najczęściej kupowanych samochodów używanych różnią się wynikami. Są jednak zgodne w jednym aspekcie. Poważaniem wśród Polaków cieszą się auta niemieckie, znacząco wyprzedzając pojazdy pochodzące z innych stron świata. Królem rankingów samochodów używanych pozostaje zazwyczaj Volkswagen. Ponownie wynika to z wielu czynników. Pierwszym jest stosunkowo duża liczba pojazdów tej marki na drogach, a więc i duża dostępność niedrogich części zamiennych. Drugą zaletą używanych Volkswagenów jest legendarna wręcz niezawodność. Auta te cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. Charakteryzują się także dobrym stosunkiem jakości i możliwości do ceny. Wśród tej marki najpopularniejsze są Passaty oraz Golfy. Pierwsze z nich uważane są za duże, wygodne i bezpieczne auta rodzinne, których wersje kombi pozwalają na przewiezienie nawet dużych gabarytowo mebli czy sprzętu AGD. Z kolei Golf to niewielkie auto, które doskonale sprawdza się w mieście, ale też na dłuższych trasach. Największą popularnością, głównie ze względów oszczędnościowych, cieszą się używane Volkswageny z silnikami diesla i ich najwięcej można spotkać na naszych drogach.

 

Co w aucie piszczy?

W naszym kraju istnieje olbrzymia sieć salonów zajmujących się sprzedażą używanych samochodów Volkswagen - są również strony, które ułatwiają wyszukiwanie ofert, np. DasWeldAuto: www.dasweltauto.pl. Powszechne są jednak opowieści o tym, jak sprzedający pojazdy potrafią oszukiwać klientów. Dlatego, jeśli nie jesteśmy specjalistami w zakresie mechaniki, blacharstwa i lakiernictwa, lepiej skorzystać z usług firm, które cieszą się uznaniem i renomą. Być może cena pojazdu nie będzie oscylować wokół dolnych widełek dla danego modelu, ale pewność, że kupowany samochód jest sprawny jest bardzo istotna. Cóż z tego, że kupimy auto za mniejszą kwotę, gdy niedługo później będziemy musieli wyłożyć duże sumy na części zamienne i mechanika?

 

Dobre salony z używanymi samochodami oferują więcej niż tylko wyczyszczony do połysku korpus z niewiadomymi elementami w środku. W takich miejscach liczy się przede wszystkim satysfakcja klienta. Jeśli ten będzie zadowolony, poleci usługi rodzinie i znajomym. Dlatego pierwszą rzeczą, o którą dba się przy przygotowaniu używanego Volkswagena do sprzedaży jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Jeżeli dokonują tego profesjonaliści, to kupujący ma pewność, że wsiada do auta, które będzie służyć mu jeszcze przez długie lata. W takich punktach sprzedaży nie ma problemu z umówieniem się na długą jazdę próbną, podczas której można się przekonać o walorach jezdnych pojazdu. Pracownicy dobrego salonu wiedzą, że tak ważną decyzję często podejmuje się właśnie podczas przemieszczania się po ulicach.

 

Jeżeli punkt sprzedaży zatrudnia profesjonalnych mechaników, sprawdza dokładnie pojazd i korzysta z dobrych części, to zazwyczaj udziela gwarancji na odsprzedawany samochód. Jej warianty mogą się różnić, ale zazwyczaj pozwala zapomnieć o potencjalnych kłopotach, a jeśli już nadejdą to koszty napraw są pokrywane są przez salon. Jest to szczególnie ważne, gdy sami nie lubimy spędzać przy „dłubaniu” w samochodzie długich godzin i traktujemy go w myśl zasady „ma jechać”. Niektóre salony oferują tez klientom możliwość wymiany pojazdu do tygodnia po zakupie, jeśli ten nie spełnia wszystkich ich oczekiwań.

Korzystne źródła finansowania

Kupując samochody używane marki Volkswagen czy też dowolnej innej marki, zazwyczaj potrzebujemy jakiegoś źródła finansowania. Obecnie niewiele jest osób, które mogą sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę. Kupując pojazd od osoby prywatnej czy w niesprawdzonym punkcie, zazwyczaj sami musimy zadbać o znalezienie dobrej oferty kredytowej czy leasingowej. A przecież ciężar tych decyzji i negocjacji może wziąć na siebie salon, który z racji liczby dokonywanych operacji na pewno ma szersze pole do negocjacji wysokości prowizji. Do tego profesjonaliści starają się pomóc kupującemu w doborze polisy OC i AC.

Często źródłem finansowania części kwoty za kupowany samochód jest sprzedaż starego modelu. W takim przypadku też dobrze zdać się na profesjonalistów, którzy sprawdzą jego stan techniczny i ocenią rzeczywistą wartość rynkową. Najwygodniej jest, gdy wszystkie te operacje można przeprowadzić w jednym miejscu bez konieczności zamieszczania ogłoszeń na portalach czy jeżdżenia po giełdach motoryzacyjnych.

Jak zatem widać, znalezienie dobrego salonu sprzedaży może oszczędzić czasu i długofalowo również pieniędzy. Stare przysłowie mówi „chytry dwa razy traci” i w tym przypadku jest ono wyjątkowo prawdziwe.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie