W terenie auta będą jeździć same? Land Rover twierdzi, że tak

Co to będzie za przyjemność jeździć poza utwardzonymi drogami?
W terenie auta będą jeździć same? Land Rover twierdzi, że tak
Autonomiczne Land Rovery/fot. Land Rover
14.07.2016
Łukasz Kuźmiuk

Technologia autonomicznych pojazdów wciąż idzie naprzód i raczej jej już nie zatrzymamy. Co więcej, nie uchronią się przed nią nawet terenówki i SUV-y.

 

Land Rover właśnie opublikował filmik, na którym widać pojazdy samodzielnie poruszające się w terenie. No dobra, może nie w pełni samodzielnie, bo kierowca dyktuje tor jazdy kręcąc kierownicą, ale każde zatrzymanie i dodanie gazu jest sterowane przez komputer. Już teraz samochody pokroju Tesli potrafią przemierzać dziesiątki a nawet setki kilometrów bez ingerencji człowieka, ale pokonywanie off-roadowych przeszkód jest trudniejszym zadaniem.

 

 

Sprawdź też: Range Rover jest niezatapialny [WIDEO]

 

Jak działa system przygotowany przez Brytyjczyków? Wszystko opiera się na całej masie różnych czujników i skanerów. Skanują one obszar wokół pojazdu, dzięki czemu komputer może dostosować prędkość przejazdu do aktualnych warunków, podnieść zawieszenie oraz zmienić tryb działania układu napędowego. Dodatkowo skanery mogą sprawdzić głębokość wody, przez którą chcemy przejechać. Co ciekawe, system może też zlokalizować inny pojazd wyposażony w ten sam gadżet, dzięki czemu auta nie wjadą na siebie i nie utkną np. w piasku.

 

Pozostaje zadać pytanie - kiedy podobny system trafi do aut produkcyjnych? Myślę, że stanie się to w ciągu zaledwie kilku lat.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie