AM-RB 001: fantastyczne dzieło Astona Martina i Red Bulla

McLaren, Porsche i Ferrari chyba właśnie zostały zdetronizowane
AM-RB 001: fantastyczne dzieło Astona Martina i Red Bulla
AM-RB 001/fot. Aston Martin
06.07.2016
Łukasz Kuźmiuk

P1, 918 Spyder i LaFerrari - te modele na przestrzeni kilku ostatnich lat wyrosły na książęta motoryzacji (królem był Bugatti Veyron, a obecnie jest nim Chiron). Okazuje się jednak, że do "świętej trójcy" dołączy AM-RB 001 - dziecko Astona Martina i Red Bulla.

 

O współpracy obydwu firm wiadomo już od jakiegoś czasu i w końcu poznaliśmy jej efekt. Prace nad rozwojem projektu prowadzi dział "Q" Astona Martina oraz Red Bull Advanced Technologies, zajmujący się m.in. tworzeniem bolidów Formuły 1. Warto dodać, że do stworzenia AM-RB 001 swoje ręce przyłożyli Adrian Newey (dyrektor techniczny Red Bull Racing), Marek Reichman (projektant najnowszych modeli brytyjskiej marki) oraz David King ( dyrektor działu "Q"). Panowie ogłosili, że hiperauto ma nadawać się do jazdy na co dzień w komfortowych warunkach, a przy tym przewyższy na torze wszystkie samochody drogowe.

 

 

AM-RB 001 będzie wyróżniać się przede wszystkim tym, czego nie widać. Samochód ma oferować fantastyczne prowadzenie, a to za sprawą lekkiego nadwozia z włókna węglowego i podwozia, które ma przysysać auto do drogi. Bardzo duży docisk aerodynamiczny wytwarzany przez spód pojazdu pozwolił na swobodne projektowanie karoserii brytyjsko-austriackiego dziecka i zmniejszenie jego oporu aerodynamicznego. 

 

Sprawdź też: Aston Martin Vantage GT12 Roadster: tylko dla specjalnego klienta

 

Szczegółowe dane techniczne są jeszcze nieznane, jednak na razie wiadomo, że auto otrzyma 7-litrowy, wolnossący silnik V12. Ponadto motor zostanie połączony ze skrzynią biegów zaprojektowaną specjalnie na potrzeby tego projektu. Inżynierowie odpowiedzialni za budowę AM-RB 001 twierdzą, że hiperauto będzie miało stosunek mocy do masy na poziomie 1:1, czyli taki sam jak niedawno opisywany Koenigsegg One:1.

 

AM-RB 001/fot. Aston Martin

 

Powstanie od 99 do 150 egzemplarzy AM-RB 001 w wersji drogowej (w tym także prototypy) oraz 25 sztuk hiperauta w wariancie przygotowanym wyłącznie na tor. Brytyjsko-austriackie dziecko będzie powstawać w fabryce w Gaydon, czyli tam, gdzie powstawał model One-77. Pierwsze auta trafią do klientów w 2018 roku.

Polecane wideo

AM-RB 001: fantastyczne dzieło Astona Martina i Red Bulla
AM-RB 001: fantastyczne dzieło Astona Martina i Red Bulla - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie