Aston Martin Vantage GT12 Roadster: tylko dla specjalnego klienta

Powstał tylko jeden egzemplarz i nie będzie żadnego więcej
Aston Martin Vantage GT12 Roadster: tylko dla specjalnego klienta
Aston Martin Vantage GT12 Roadster/fot. Aston Martin
24.06.2016
Łukasz Kuźmiuk

Dział "Q" Astona Martina, zajmujący się realizacją indywidualnych zachcianek klientów, zaprezentował wyjątkowy model - Vantage GT12 Roadster. Jeśli już rzuciliście się do telefonów by złożyć zamówienie, to muszę Was rozczarować. Powstał tylko jeden egzemplarz i więcej nie będzie.

 

 

Wariant coupe został pokazany ponad rok temu i wszystkie sto sztuk zdołało już znaleźć swoich klientów. Najwyraźniej komuś przeszkadzało posiadanie dachu nad głową, dlatego zlecił działowi "Q" stworzenie Vantage'a GT12 ze składanym dachem. Prace nad autem trwały około 9 miesięcy, a cena pojazdu z pewnością nie była mała (wersja coupe kosztowała 250 tys. funtów, czyli około 1 390 000 zł!). Myślę jednak, że nabywca wiedział co robi - trzymanie w garażu jedynego egzemplarza wyjątkowego modelu stworzonego oficjalnie przez producenta to świetna lokata kapitału, która zwróci się z nawiązką.

 

Sprawdź też: Aston Martin Vanquish Zagato: powstanie 99 egzemplarzy wyjątkowego modelu

Aston Martin Vantage GT12 Roadster stracił sztywny dach, ale zyskał dodatkowe usztywnienia nadwozia, a także inaczej ustawione zawieszenie, żeby nie odbiegał prowadzeniem od brata ze stałym dachem. Pod maską auta tkwi ten sam silnik co w Vantage'u GT12 - to 6-litrowe wolnossące V12 rozwijające aż 600 KM i 625 Nm. Napęd jest przekazywany na tylną oś za pomocą 7-stopniowej przekładni automatycznej. Osiągi? Zachwycające! Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 3.7 s, a prędkość maksymalna pojazdu to 297 km/h.

Polecane wideo

Aston Martin Vantage GT12 Roadster: tylko dla specjalnego klienta
Aston Martin Vantage GT12 Roadster: tylko dla specjalnego klienta - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie