Aston Martin Vanquish Zagato: brytyjski dżentelmen we włoskim garniturze

Połączenie sił przez brytyjskiego Astona Martina i włoskie Zagato zawsze owocuje pięknymi dziełami. Podobnie jest w przypadku tego Vanquisha
Aston Martin Vanquish Zagato: brytyjski dżentelmen we włoskim garniturze
Aston Martin Vanquish Zagato/fot. Zagato
20.05.2016
Łukasz Kuźmiuk

Aston Martin Vanquish Zagato powstał według prostego przepisu - weź brytyjską mechanikę i włoski design, solidnie potrząśnij i wyłóż na blat. Nie od dziś wiadomo, że proste rozwiązania są najlepsze, ale prawdopodobnie tylko w przypadku Astona Martina i Zagato dają one tak spektakularne efekty.

 

Sprawdź też: Aston Martin DBS z hibernatora (stodoły)...

 

 

W mojej opinii Vanquish Zagato to jedno z najpiękniejszych aut jakie powstały w historii motoryzacji. Poprzednie dzieło Włochów i Brytyjczyków, V12 Zagato, sprawiło, że w moim sercu znalazł się specjalny pokoik dla tego projektu. Tym razem mam podobnie. Najnowsze cacko włoskich arcymistrzów stylistyki wygląda oszałamiająco - to wysportowany brytyjski dżentelmen noszący najlepszy włoski garnitur. Spójrzcie na te wszystkie smaczki tak charakterystyczne dla Zagato: dwugarbny dach, pofalowana tylna szyba, ciemne słupki A i przedni grill, składający się z literek "Z". Ach, ten włoski design... Warto dodać, że także silnik przeszedł lekką modyfikację - wolnossące V12 o pojemności 5.9 litra wzmocniono z 573 do około 600KM.

 

Współpraca Astona Martina i Zagato sięga jeszcze początku lat 60-tych ubiegłego stulecia. Dokładnie w 1960 roku świat ujrzał model DB4 Zagato - lżejszą, ładniejszą i trochę mocniejszą wersję DB4 GT. Na kolejne dziecko włosko-brytyjskiego mariażu trzeba było poczekać do 1986 roku, kiedy to powstało V8 Zagato. Z ciekawostek dotyczących tego modelu warto zaznaczyć dwa fakty. Pierwszy: jeden egzemplarz zakupił Rowan Atkinson, czyli popularny Jaś Fasola. Drugi: brytyjskie auto było w stanie rozpędzić się do 300 km/h. Lata 2002-2003 zaowocowały w modele DB7 Zagato (zbudowane na bazie DB7 Vantage) i DB AR1 (podstawą był DB7 Vanatge Volante), przy czym ten drugi powstał przede wszystkim z myślą o rynku amerykańskim. Najnowszymi wspólnymi projektami Astona Martina i Zagato są wspomniane wcześniej V12 Zagato (z roku 2011) i Vanquish Zagato (rocznik 2016).

 

Aston Martin Vanquish Zagato zostanie oficjalnie zaprezentowany na włoskim konkursie elegancji Concorso d’Eleganza Villa d’Este, który rozpocznie się już za kilka godzin. Zachwycające okolice jeziora Como z pewnością będą idealnym tłem dla pięknego auta.

Polecane wideo

Aston Martin Vanquish Zagato: włoska piękność z manufaktury
Aston Martin Vanquish Zagato: włoska piękność z manufaktury - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie