Policja w Los Angeles testuje Tesle. Będą elektryczne radiowozy?

Czy niebawem zobaczymy elektryczne radiowozy pędzące na sygnale ulicami LA?
Policja w Los Angeles testuje Tesle. Będą elektryczne radiowozy?
Fot. LAPD
12.05.2016
Andrzej Chojnowski

Nie jest tajemnicą, że samochody Tesla od kilku miesięcy poddawane są intensywnym testom przez policjantów z Los Angeles. Funkcjonariusze mają do dyspozycji dwa egzemplarze Model S P85D. Flotę elektrycznych aut do przetestowania uzupełniają małe BMW i3.

 

Testy trwają na tyle długo, że przyszedł czas na wnioski. Czy policja z LA przeskoczy z wieku XX do wieku XXI i przyjmie do służby samochody w pełni elektryczne? Vartan Yegiyan, szef LAPD mówi, że teraz jeszcze nie – w tej chwili Tesle są zbyt niepraktyczne jak na potrzeby policji. Ale za trzy do pięciu lat sytuacja powinna wyglądać zupełnie inaczej. Inne też będą ceny aut elektrycznych.

 

Fot. LAPD

Na razie cenowo Tesla przegrywa ze spalinową konkurencją. Ford, który ma w rękach 60 procent rynku radiowozów w USA, sprzedaje policji SUV-y Interceptor za ok. 35 tysięcy dolarów czyli jedną trzecią ceny Tesli Model S.  

 

„W niedalekiej przyszłości ceny samochodów elektrycznych spadną, rozbudowie ulegnie sieć elektryczna, pojawi się też więcej stacji ładowania. Będziemy się temu bacznie przyglądać” – mówił Yegiyan w rozmowie z telewizją CNBC. 

 

Czego boi się policja w Los Angeles? Tego, że jeśli zdarzy się katastrofa naturalna w rodzaju trzęsienia ziemi, tornada czy powodzi a miasto zostanie pozbawione elektryczności, radiowozy na prąd staną się bezużyteczne.

 

Fot. LAPD

 

Stan Kalifornia kładzie duży nacisk na ekologię i zmiany w polityce transportowej, tak by znacząco poprawić stan powietrza w miastach (głównie w Los Angeles). Zgodnie z założeniami stanowego programu Advanced Clean Cars do 2025 roku nowe samochody w Kalifornii mają emitować o jedną trzecią mniej gazów cieplarnianych i o 75 procent mniej zanieczyszczeń przyczyniających się do powstwania smogu. W Kalifornii realizowany jest też program Zero Emissions Vehicle który ma przyczynić się do znaczącego wzrostu liczby samochodów o alternatywnym napędzie na kalifornijskich ulicach i drogach. Miejscowa policja ma już na służbie ponad dwadzieścia elektrycznych skuterów i kilka elektrycznych motocykli które biorą udział w patrolowaniu miasta.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie