20 rocznica śmierci Ayrtona Senny

Dwie dekady temu, 1 maja 1994 roku o godzinie 18.40 ze szpitala nadszedł komunikat o śmierci trzykrotnego mistrza F1, Brazylijczyka Ayrtona Senny.
20 rocznica śmierci Ayrtona Senny
Ayrton Senna. Zdj.:wikipedia.com
01.05.2014
Michał Trocki

-Jeżeli kiedykolwiek będe miał groźny wypadek, to mam nadzieję, że w nim zginę. Nie chciałbym spędzić życia na wózku inwalidzkim. Nie chciałbym leżeć w szpitalu z jakiegokolwiek powodu. Jeżeli mam żyć, to chciałbym żyć pełnią życia i bardzo intensywnie - Ayrton Senna

 

Ayrton Senna urodził się w brazylijskim Sao Paulo. Po raz pierwszy usiadł za kółkiem już w wieku 4 lat, a 9 lat później rozpoczął regularne starty w zawodach gokartowych, w których odnosił spore sukcesy. W wieku 19 lat przeprowadził się do Europy i po trzech latach, w 1984 roku, rozpoczął starty w Formule 1. Przez pierwsze lata jeździł ze zmiennym szczęściem, ale już w trzecim roku startów zakończył sezon na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Po zakończeniu współpracy z Lotusem został zaangażowany przez team McLarena, z którym w 1988 roku zdobyłswoje pierwsze mistrzostwo świata.  Kolejne tytuły zdobywał z tym zespołem w 1990 i 1991 roku.

W 1994 roku Senna przeniósł się do zespołu Williamsa. Niezbyt konkurencyjny i awaryjny bolid powodował, że Senna musiał zbliżać się do granicy swoich możliwości i umiejętności, żeby nawiązać walkę z konkurentami.

Kwietniowy weekend wyścigowy na torze Imola okazał się niezwykle tragiczny. 29 kwietnia podczas treningu groźny wypadek miał Rubens Barrichello. Chociaż wyszedł z niego bez szwanku, to nie pamięta jego przebiegu. Dzień później austriacki kierowca Roland Ratzenberger jadac z prędkością 320 km/h uderzył prostopadle w betonową ścianę. Mimo natychmiastowego rozpoczęcia akcji ratunkowej kierowca zmarł. Wśród kierowców i szefów teamów rozgorzała gorąca  dyskusja na temat bezpieczeństwa w F1. Domagano się zmian w regulaminach mających zapobiec kolejnym tragediom.

Pierwszego maja 1994 roku punktualnie o godzinie 14.00 kierowcy wystartowali do wyścigu. Tuż po starcie doszło do kolejnego wypadku. Części rozbitego bolidu raniły 9 kibiców. Na tor wyjechał safety car. Po zakończeniu neutralizacji prowadzący w wyścigu Senna i Schumacher zaczęli się oddalać od reszty stawki.  Na wyjściu z jednego z zakrętów bolid Senny zamiast skręcić w lewo z pełną prędkością uderzył w betonową ścianę.

 

 

Po chwili przy bolidzie senny pojawili się ratownicy. Wyciągnęli nieprzytomnego kierowcę a śmigłowiec zabrał go do szpitala w Bolonii. O 16.30 pojawiły się pierwsze informacje na temat stanu zdrowia brazylijskiego kierowcy. Było bardzo źle. Senna był w stanie śmierci klinicznej a jego funkcje życiowe podtrzymywała aparatura. Po 19 szpital wydał lakoniczny komunikat: „o 18.40 akcja serca ustała. Ayrton Senna nie żyje.”

 

Senna często wypowiadał się na temat bezpieczeństwa w swojej ukochanej dyscyplinie. W rozbitym bolidzie znaleziono zakrwawioną austriacką flagę. Brazylijczyk chciał ją zaprezentować na mecie, aby w ten sposób oddać hołd zmarłemu dzień wcześniej Rolandowi Ratzenbergerowi. Ayrton Senna wciąż jest ikoną Formuły 1 i bohaterem wielu brazylijczyków. W przededniu 20 rocznicy jego śmierci zawodnicy jednej z drużyn piłkarskich w taki oto nietypowy sposób oddali mu cześć.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie