Polak odbuduje jednego z najstarszych zachowanych Garbusów!

To jest wydarzenie! Jeden z najrzadszych zachowanych egzemplarzy Garbusa, model z 1942 roku, trafił w ręce polskiego kolekcjonera który chce przywrócić mu dawny blask
Polak odbuduje jednego z najstarszych zachowanych Garbusów!
Fot. Robert Brykała
19.04.2016
Andrzej Chojnowski

Jacek Krajewski jest kolekcjonerem, miłośnikiem starych samochodów i specjalistą od niemieckich aut z czasów II wojny światowej. Z pasji narodził się biznes – Jacek naprawia wojskowe Kuebelwageny i Schwimmwageny oraz wczesne „Garbusy”, produkuje też części do nich. W naszej części Europy jest jednym z największych specjalistów od dawnej niemieckiej motoryzacji. Firma Krajewskiego ma w dorobku całkowitą odbudowę m.in. Kuebelwagena z 1940 roku, jeden z najwcześniejszych zachowanych egzemplarzy. Teraz do warsztatu na warszawskiej Białołęce trafił prawdziwy motoryzacyjny jednorożec.

Fot. Robert Brykała/ww2vw.com

To KdF Wagen, typ 60 z roku 1942, jeden z najstarszych zachowanych egzemplarzy. Auto jest w stanie cholernie dalekim od idealnego, przez siedemdziesiąt lat samochód przeszedł bardzo wiele modyfikacji które sprawiają że dzisiaj stanowi zlepek kilku generacji „Garbusów”. Dodano między innymi nowoczesne kierunkowskazy i lampy przednie, zmodyfikowano wnętrze, pojawiła się późniejsza kierownica... Mimo wielu modyfikacji to wciąż KdF Wagen, samochód wymyślony w latach 30. przez Hitlera jako auto dla mas.

 

 

Pierwotnie egzemplarz który trafił do warsztatu Jacka Krajewskiego został kupiony przez Hugona Jury'ego, austriackiego lekarza, nazistę, w latach 30. ministra w rządzie austriackim, a po anekcji Austrii – gauleitera. Późniejsze losy „Garbusa” nie są na razie dobrze znane, wiadomo tylko że wiele lat spędził gdzieś w Czechach i stamtąd przyjechał do Polski. Teraz samochód czeka długi postój w warsztacie Krajewskiego, ale wyjedzie z niego odmieniony i ponownie piękny.

 

Niezwykłe zdjęcia KdF Wagena wykonał Robert Brykała - zobacz galerię! 

 

Polecane wideo

Jeden z najstarszych zachowanych Garbusów w rękach Polaka!
Jeden z najstarszych zachowanych Garbusów w rękach Polaka! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
iatros (Ocena: 1) 11.12.2022 12:59
To jest jakis nowszy model. Te starsze nie mialy listew na masce i z boku. Kierownica byla trojdzielna (jak znak mercedesa).
odpowiedz
Polecane dla Ciebie