Dzisiaj premiera Tesli 3: co wiemy o nowym modelu [RAPORT]

W Kalifornii Elon Musk pokaże dzisiaj w nocy polskiego czasu jeden z najbardziej oczekiwanych samochodów roku - Tesla Model 3, Co już wiadomo?
Dzisiaj premiera Tesli 3: co wiemy o nowym modelu [RAPORT]
Fot. Tesla Motors
31.03.2016
Andrzej Chojnowski

To już dzisiaj! O 20:30 czasu w Tesla Design Studio in Hawthorne w Kalifornii Elon Musk zaprezentuje jeden z najbardziej oczekiwanych samochodów tego roku - Model 3, elektryczny samochód sportowy w przystępnej cenie. Dopiero z wystąpienia Muska dowiemy się jaki tak naprawdę będzie nowy samochód Tesli - ale możemy już teraz opowiedzieć o nim to i owo. Oto co wiemy: 

 

Fot. Tesla Motors

1. To będzie rodzina samochodów

Możemy spodziewać się pojawienia całej rodziny pojazdów - szefostwo firmy już wcześniej zapowiadało Model 3 w wersji sedan i crossover. Nie spodziewaj się jednak że dzisiaj, podczas prezentacji w Kalifornii, zobaczysz całą gamę nowych pojazdów. To zastrzegał już wcześniej Elon Musk który zresztą zaliczył wpadkę bo to właśnie on chlapnął (na Twitterze), że Model 3 doczeka się wersji crossover która będzie nosiła nazwę Model Y.

 

2. Auto będzie miało mniejszy zasięg

Najmocniejsza wersja obecnie sprzedawanego Modelu S ma zasięg 430 kilometrów. Mówi się, że Model 3 będzie miał zasięg w okolicach 320 km - mniej miejsca w samochodzie to mniejsze baterie... Jest jednak pociecha - zakup i montaż dodatkowych pakietów baterii podobno pozwoli rozszerzyć zasięg aż do 480 kilometrów. 

Fot. Tesla Motors

4. Model 3 nie będzie ekstremalnie szybki...

A przynajmniej nie tak szybki jak najmocniejsza wersja Modelu S - P90D która w trybie Ludicrous przyspiesza do setki poniżej trzech sekund. Mówi się, że podstawowa wersja "Trójki" będzie miała jeden silnik napędzający jedynie tylną oś i moc ok. 220 KM. Z drugiej jednak strony po sieci krążą informacje, że w opcji auto będzie mogło zostać zbudowane także w mocniejszej konfiguracji (z dwoma silnikami, napędzającymi obie osie) i w tej wersji będzie naprawdę szybkie - mówi się o przyspieszeniu 0-100 km/h poniżej czterech sekund... Kosmiczny wynik. 

 

5. Auto będzie wyglądać "normalnie"

Elon Musk zastrzegał, że nie należy oczekiwać futurystycznych kształtów tylko normalnego samochodu podobnego do tych które w tej chwili jeżdżą po drogach. Na tym zdjęciu (zrobionym w studiu projektowym Tesli) widać, że samochód będzie miał kształt dość typowy - trochę hatchback, trochę sedan...

 

 

5. To będzie prawdziwa klasa średnia

Mówi się, że Modelowi 3 najbliżej będzie do BMW serii 3. Ciekawe, co powiedzą na to w Bawarii...

 

6. Model 3 ma być samochodem popularnym

Firma zapowiada że do 2020 roku chce sprzedać na całym świecie pół miliona aut. Nieźle jak na producenta który jak dotąd łącznie wyprodukował mniej niż 200 tysięcy samochodów - od 2008 roku...

 

7. Pierwsze egzemplarze trafią tylko do wybranych

Firma poszła śladem Ferrari i zdecydowała że pierwszeństwo przy zakupie Modelu 3 będą mieli dotychczasowi posiadacze samochodów Tesla.

 

8. Kolejki chętnych już stoją

 

Ludzie zapisywali się do nich na forach internetowych już kilka tygodni temu. I w wielu miastach chętni czekają przed salonami Tesli, by zagwarantować sobie możliwość zakupu samochodu. Kolejki można zobaczyć w miastach USA, Kanady czy Australii, niczym po iPhone'y w najlepszych czasach Apple'a. Chętni do dokonania rezerwacji, będą musieli wpłacić tysiąc dolarów zaliczki. Jednak dzisiaj nikt nie wyjedzie z salonu nowym Modelem 3.

 

9. Pierwsi szczęśliwcy już wpłacili zaliczkę

Zaczęło się od Australii która, z uwagi na strefy czasowe, dostała od centrali firmy prawo wcześniejszego przyjmowania zapisów na Model 3. Tutaj pierwsi szczęśliwcy w Melbourne.

 

 

10. Model 3 będzie dużo tańszy od innych Tesli

Amerykańska cena Modelu 3 to będzie prawdopodobnie w granicach 35 tysięcy dolarów, bez rządowych dotacji na samochody przyjazne środowisku. Cena może więc finalnie spaść o nawet kilka tysięcy dolarów. To bardzo duża różnica w stosunku do obecnej oferty firmy Elona Muska - najtańszy Model S to koszt przynajmniej  75 tysięcy dolarów.

 

11. Tesla Model 3 jeszcze długo nie wyjedzie na drogi

Firma rozpocznie dostarczanie samochodów klientom w drugiej połowie 2017 roku. 


Fabryka Tesli we Fremont w Kalifornii. Fot. Tesla Motors
 

PS. Zobacz przyspieszenie Tesli P90D - wbija w fotel!

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie