Jaguar XKSS wraca do produkcji - w wielkim stylu!

Chiałbyś kupić nowego "Jaga" XKSS, kultowy samochód sportowy, którego produkcja skończyła się 60 lat temu? To da się zrobić...
Jaguar XKSS wraca do produkcji - w wielkim stylu!
23.03.2016
Andrzej Chojnowski

Stare Jaguary mają mnóstwo zalet i zarazem sporo wad. Główna wada - są stare. Gdybyś chciał mieć auto zbudowane według projektów sprzed sześciu dekad ale zmontowane całkowicie od nowa tu i teraz, w 2016 roku - właśnie dla takich jak ty Jaguar chce wskrzesić kultowy model XKSS.

Z tym samochodem wiąże się szczególna historia. W latach 50. triumfy w wyścigu Le Mans święcił Jaguar D-Type. Po zamknięciu programu wyścigowego szefowie firmy postanowili zbudować drogową wersję tego auta - tak powstał model XKSS. W planach było wyprodukowanie 25 egzemplarzy bo tyle podwozi przejęto z programu wyścigowego. Powstało jedynie 16 - reszta padła ofiarą pożaru który w lutym 1957 roku strawił fabrykę Browns Lane w Coventry.


Jaguar F-Type Project 7. Fot.: Jaguar

 

Wszystko stracone? Tak się wydawało, do dzisiaj. Podczas targów w Nowym Jorku przedstawiciele Jaguara ogłosili że firma zbuduje brakujących dziewięć egzemplarzy modelu XKSS! Samochody zostaną ręcznie złożone przez pracowników działu Special Vehicle Operations - tego samego, których dał światu tak niezwykłe pojazdy jak zaprezentowany w 2013 roku F-Type Project 7 czy pokazany rok później Lightweight E-Type. Nowe XKSS-y, z rzędowym sześciocylindrowym silnikiem 3,4 litra o mocy 250 KM, powstaną według oryginalnych projektów Jaguara sprzed 60 lat, dokładnie w taki sam sposób jak w latach 50. zrobiliby to robotnicy z fabryki Browns Lane - gdyby nie feralny pożar.

Wszystko jasne? No to teraz zaboli bo do omówienia została cena. Przedstawiciele Jaguara oceniają, że za nowego "starego" XKSS-a trzeba będzie zapłacić około miliona funtów. Auto zostanie oficjalnie zaprezentowane jeszcze w tym roku, a pierwsi nabywcy otrzymają swoje samochody na początku 2017 roku. Podobno jeszcze nie wszystkie egzemplarze znalazły nabywców... 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie