Ubersamochód od Astona

Aston Martin i Red Bull stworzą wspólnie hiperbolid. Znamy szczegóły tego przedsięwzięcia. UWAGA: projektantem będzie geniusz...
Ubersamochód od Astona
17.03.2016
Andrzej Chojnowski

Project AM-RB 001 – tak roboczo nazywa się wspólne dzieło brytyjskiego producenta aut sportowych oraz zespołu Formuły 1 z czerwonym bykiem w logo. Rozpoczęcie współpracy ogłoszono dzisiaj w oficjalnym komunikacie ale szczegóły projektu owiane są na razie ścisłą tajemnicą. Co wiadomo w tej chwili?

Adrian Newey, co zaprojektuje tym razem? Fot: morio/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Przede wszystkim to, że hipersamochód zaprojektują wspólnie Adrian Newey, dyrektor techniczny teamu Red Bull Racing i Marek Reichman, główny projektant Astona. Uwagę przyciąga przede wszystkim nazwisko Neweya, Anglik uchodzi w świecie motosportu za geniusza i ma na to papiery: to bolidom jego konstrukcji sukcesy zawdzięczają zespoły Williamsa i Renault, to dzięki niemu team Red Bulla przez kilka lat zamiatał rywalami podłogę. Reichman też nie wyleciał sroce spod ogona – jego dzieła to między innymi pokazany w 2015 roku zjawiskowy Aston Martin Vulcan, ultrarzadki (i megadrogi) model One-77 czy najnowsze dziecko firmy z Gaydon, DB-11 który świat ujrzał kilkanaście dni temu na targach w Genewie.

Aston Martin Vulcan – Reichman zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko... Fot. Aston Martin

Wspólne dzieło obu projektantów ma łączyć aerodynamikę zaczerpniętą z Formuły 1 ze stylistyką którą w ostatnich latach prezentuje Aston Martin. AM-RB 001 nie będzie jednak bolidem do jazdy po torze. Ma to być supersamochód dopuszczony do ruchu ulicznego, kosmiczny pod względem technologii i obłędny wizualnie pojazd który zawstydzi nawet twórców Bugatti Chirona.

 

Logo Astona prawdopodobnie pojawi się na bolidach F1 teamu Red Bulla. Fot. Aston Martin

Nie chodzi tylko o wygląd – auto ma nawiązywać aerodynamiką do prototypów LMP1 ścigających się w wyścigu Le Mans i osiągać prędkości większe niż bolidy Formuły 1. Jak będzie wyglądać przyszły hipersamochód Astona/Red Bulla? Ogłaszając wiadomość o Anglicy pokazali tylko jedną, zagadkową ilustrację. Co na niej jest waszym zdaniem – zapowiedź linii przyszłego supersamochodu?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie