Dużo podróżujesz zimą? Zadbaj o dobre opcje ubezpieczenia

Co decyduje o udanym wypoczynku na wyjeździe? Dobre planowanie, zachowanie zasad bezpieczeństwa i odrobina fantazji. Tę ostatnią każdy z nas jest w stanie w sobie odnaleźć. My skupimy się na dwóch pierwszych elementach.
Dużo podróżujesz zimą? Zadbaj o dobre opcje ubezpieczenia
26.01.2016

Mając do dyspozycji Internet, a z nim systemy wyszukiwania i rezerwowania lotów czy innych form komunikacji i noclegów, całą podróż można próbnie odbyć palcem po mapie, już za paroma kliknięciami myszy. Nie odbiera to uroku faktycznej wyprawie, niezależnie, czy są to wczasy w kurorcie, zorganizowana wycieczka po Islandii, traperski wypad do Słowenii, zimowy weekend w Tatrach, czy białe szaleństwo w Alpach. Każda kolejna podróż uczy nas czegoś nowego, nie tylko o świecie, ale i o nas samych. Z każdym kolejnym przebytym kilometrem zdobywamy wiedzę o swojej zaradności, doskonalimy umiejętności organizacyjne, automotywację, a często i wytrzymałość, szybkość reakcji. Każda podróż wiąże się z przyjemnością, przygodą, ale i zagrożeniami. Aby zminimalizować ryzyko zepsucia sobie urlopu, czy długiego weekendu poza domem, warto zadbać o ubezpieczenia, które zapewnią nam pokrycie kosztów ewentualnych szkód.

 

Istnieje wiele wariantów ubezpieczeń dla podróżujących. Różnią się one pod względem zakresu świadczeń i sum ubezpieczenia. Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając polisę na czas wyjazdu.

 

Podróż ze spokojną głową

Nawet, jeśli czujemy się do podróży bardzo dobrze przygotowani i jesteśmy w dobrej formie, musimy brać pod uwagę ryzyko nagłego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku, a także ewentualnej utraty bagażu czy sprzętu sportowego.

 

Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę, aby gwarantowana kwota na pokrycie kosztów leczenia i assistance nie była niższa niż 30 000 zł, a kwota w ramach ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) nie mniejsza niż 10 000 zł. Jeszcze lepiej jeśli gwarantowane kwoty są wyższe, szczególnie gdy wybieramy opcję poszerzonych ubezpieczeń turystycznych, bo planujemy poróże w odległe rejony świata lub zabieramy ze sobą sprzęt sportowy (należy zwrócić wówczas uwagę, czy polisa zawiera opcję ubezpieczenia od jego zniszczenia lub utraty). Niektóre z propozycji ubezpieczycieli zawierają także opcję tak zwanego „OC w życiu prywatnym”, czyli ochronę z tytułu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. To przydatne zabezpieczenie, nie tylko, kiedy nasze dziecko stłucze piłką szybę w czyimś samochodzie lub my sami zniszczymy niechcący czyjeś mienie. Jak „nie tylko” to kiedy jeszcze?

 

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zapewniać całodobową pomoc w razie nieprzewidzianych, niefortunnych zdarzeń podczas podróży. Pozwala na skorzystanie z niej w nagłych wypadkach, a także pokrywa koszty leczenia i jego organizacji, oraz usług medycznych w razie nagłej choroby lub wypadku. W ramach polisy gwarantowane powinny być także: organizacja i pokrycie kosztów transportu do placówki medycznej, transportu i jego kosztów wraz z opieką dla niepełnoletnich dzieci. Dodatkowo – ważnym elementem jest organizacja i pokrycie kosztów wizyty bliskiej osoby poszkodowanego w razie jego hospitalizacji. Opcjami, na które warto zwrócić uwagę są: pokrycie kosztów pomocy prawnej w razie wejścia w konflikt z prawem lokalnym, pokrycie kosztów pomocy w razie utraty przez nas bagażu, a także OC w życiu prywatnym podczas pobytu za granicą. Warto sprawdzić lub/i dopytać, czy proponowana nam polisa gwarantuje wsparcie wielojęzycznych konsultantów, 24 godziny na dobę. Dzisiejsza skala i możliwości podróżowania są uwzględniane przez ubezpieczycieli , którzy tak komponują swoje usługi, aby móc sprostać potrzebom i oczekiwaniom zarówno osób podróżujących w sposób zorganizowany, jak i wybierających samodzielnie planowaną wyprawę.

 

W rozszerzonych wariantach ubezpieczenia dla podróżnych, oprócz świadczeń wymienionych powyżej, znajdziemy: organizację i pokrycie kosztów transportu medycznego powrotnego do kraju, leczenia stomatologicznego, leczenia związanego z ciążą, a także: pokrycia kosztów kontynuacji zaplanowanej podróży, pomocy prawnej, pokrycia kosztów organizacji usług kierowcy zastępczego (przydatna opcja, kiedy w grupie podróżujących jest tylko jeden kierowca lub kiedy podróżujemy samotnie). Istotnym elementem ubezpieczenia jest też organizacja i pokrycie kosztów podróży i pobytu osoby towarzyszącej w razie naszej hospitalizacji.

 

Zima ze sportem w tle

Jeśli podróżujemy z własnym sprzętem sportowym, ważnym punktem polisy będzie ubezpieczenie od jego utraty lub zniszczenia. Wariant ubezpieczenia dla osób amatorsko uprawiających sporty zimowe, z zasady zapewnia ochronę aktywności sportowej, której – według definicji – celem jest odpoczynek i rozrywka, np.: jazdę na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach, jazdę na rowerze, pływanie. Jeśli preferujemy sporty wysokiego ryzyka, musimy wybrać dedykowany im wariant ubezpieczenia. Ochrona w jego ramach obejmuje, między innymi: alpinizm, wspinaczkę górską i skałkową, speleologię, bobsleje, skoki narciarskie, heliskiing, jak i uczestniczenie w wyprawach survivalowych lub wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi czy przyrodniczymi.

 

„Być może nie jest to pierwsza myśl, która nasuwa nam się, kiedy myślimy o bezpieczeństwie w podróży, ale wykupienie polisy, która będzie chronić nasze mienie w domu, podczas gdy my będziemy na urlopie, może oszczędzić sporo nerwów. Szczególnie, gdyby miało się zdarzyć, że uważny złodziej wypatrzy, że pakowaliśmy się na dłuższy wyjazd lub pralka sąsiada niefortunnie zaleje nam łazienkę. Wariantów ubezpieczenia mieszkania i domu jest wiele, jednak nie warto na nim zbytnio oszczędzać. Polisa dająca nam spokój, że nasze mienie jest zabezpieczone, to koszt zaledwie kilkuset złotych w skali roku” – radzi Michał Miedziński, ekspert Liberty Ubezpieczenia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie