Co zrobić gdy ukradną samochód?

Emocje jakie wyzwala kradzież auta sprawiają, że często zapominamy co powinniśmy zrobić.
Co zrobić gdy ukradną samochód?
Straż Graniczna
11.01.2016
Michał Trocki

Jak postępować po kradzieży samochodu?


Postępowanie można opisać w kilku punktach.

 

1. Upewnij się, że samochód na pewno zginął. Często zdarza się bowiem, że zapominamy gdzie go zaparkowaliśmy.

2. Jeżeli jesteś pewien, że auto zginęło jak najszybciej powiadom policję (nr. telefonu 112)

3. Bądź przygotowany na podanie następujących danych (w nerwach łatwo coś pomylić więc najlepiej odczytać je z dowodu rejestracyjnego):  marka, model, numer rejestracyjny, cechy szczególne pojazdu, miejsce kradzieży, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy zauważyliśmy, że go nie ma, ilość paliwa/zasięg.

4. Postępujemy zgodnie z poleceniami policjantów-najczęściej musimy poczekać na ich przyjazd w miejscu kradzieży.

 

Jak uniknąć kradzieży samochodu?

 

Policjanci mówią, że jeżeli złodziej chce ukraść auto-to zrobi to bez względu  na zabezpieczenia. One wydłużą o najwyżej czas jaki będzie potrzebował na uruchomienia auta. Warto jednak utrudnić mu pracę. Najpopularniejsze sposoby to blokada skrzyni biegów, immobiliser, blokada zakładana na kierownicę czy dodatkowe odcięcie zapłonu.

 

Ważne jest aby nie stwarzać okazji do kradzieży samochodu. Warto więc parkować w miejscach monitorowanych czy unikać miejsc znanych z kradzieży. Często zdarza się, że złodzieje kradną kluczyki (np. podczas zakupów) dzięki czemu bez problemu odjeżdżają samochodem. Nie wolno więc kluczyków nosić w widocznym miejscu i chronić je jak portfel.

 

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczyków stacyjce. Złodzieje potrafią wykorzystać chwilę nieuwagi (np. podczas otwierania bramy) wskoczyć za kierownicę i odjechać autem. I nie przeszkadza im w tym obecność na tylnej kanapie dziecka.

 

A ile zajmuje kradzież samochodu do którego złodzieje nie mają kluczyków? Na filmie nagrana jest kradzież Hondy Civic-akcja zaczyna się 1:15

 

 

    

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie