12 lat temu wyprodukowano ostatniego Poloneza

Powolny, głośny i spalający olbrzymią ilość paliwa. Mimo to Polonez przez lata był marzeniem wielu Polaków. Równo 12 lat temu ostatni jego egzemplarz zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki FSO na warszawskim Żeraniu.
12 lat temu wyprodukowano ostatniego Poloneza
Polonez. Zdj.:FSO S.A.
23.04.2014
Michał Trocki

Polonez produkowany był w różnych wersjach przez 24 lata. Od maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002. Na początku produkcji pod maskę Poloneza trafił silnik z dużego fiata o pojemności 1,3 litra i mocy 65 KM. W późniejszym okresie produkcji rozpoczęto montaż silnika 1,6 o mocy 84 KM.

 

Polonez Caro. Zdj.: FSO S.A.

 

Samochód wielokrotnie poddawano drobnym modyfikacjom. W 1991 roku pojawiła się zupełnie nowa wersja Poloneza o nazwie „Caro” oraz sedan -„Atu”.  W 1999 roku producent wprowadził do sprzedaży wersję kombi.

 

Polonez Kombi. Zdj.: FSO S.A.

 

Polonez był przestarzały konstrukcyjne i porównując go z autami powstającymi w tym samym czasie ciężko znaleźć jakieś jego plusy. Jednak przez lata był to samochód, o którego posiadaniu marzył prawie każdy Polak. Polonez często pojawiał się w filmach. Chyba najbardziej znaną „rolą” tego modelu był udział w serialu „07 zgłoś się”. Zresztą jedno z popularnych określeń tego samochodu („Borewicz”) pochodzi właśnie od nazwiska głównego bohatera tej produkcji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie