Raptory w Polsce!

Nie, Polska nie kupiła najnowocześniejszych myśliwców na świecie. Na razie przyleciały do nas amerykańskie maszyny na wspólne ćwiczenia z polskimi lotnikami.
Raptory w Polsce!
F-22 Raptor - najnowocześniejszy samolot świata. Zdj. U.S. Air Force photo by Senior Airman Gustavo Gonzalez
31.08.2015

Dziś po godzinie dziewiątej naszego czasu  na pasie startowym 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyziemiły dwa należące do US Air Force samoloty F-22 Raptor. To obecnie najbardziej zaawansowane technicznie myśliwce na świecie. Wojsko amerykańskie posiada 187 tego typu maszyn. Do tej pory, poza USA stacjonowały jedynie w Korei Południowej i Japonii. Do Europy przyleciały pierwszy raz. Abstrahując od wydźwięku politycznego tego wydarzenia, jest to olbrzymia gratka dla polskich spotterów i miłośników lotnictwa, aby obejrzeć na żywo te maszyny nie ruszając się przez ocean.

 

F-22 Raptor w szyku. Zdj. U.S. Air Force photo by TSgt Ben Bloke

 

F-22 Raptor to myśliwiec przewagi powietrznej piątej generacji. Wykonany w technologii stealth, co powoduje, że jest trudno wykrywalny dla radarów . Samolot zbudowany jest z tytanu, posiada mi.in specyficzny kształt kadłuba, powłokę pochłaniającą fale radarowe, uzbrojenie schowane w lukach, oraz kosntrukcję ograniczającą emisję promieniowania podczerwonego. Fachowcy twierdzą, że obecnie nie ma na świecie godnego przeciwnika dla Raptora, który wyszedłby poza fazę prototypu. Mówi się, że na wysokości zadania mogłyby stanąć jedynie pochodne rosyjskiego Suchoja Su-30.  Oficjalne produkcję F-22 zakończono, jednak producent samolotu, forma Lockheed – Martin, jest zobowiązany do przechowywania dokumentacji i natychmiastowego wznowienia produkcji w razie potrzeby.

 

Przy okazji informujemy że 26 września odbędzie się w Łasku impreza z okazji święta 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Być może, Raptory pojawią się w Łasku jeszcze raz i przy odrobinie szczęścia, choć z daleka, będzie można obejrzeć najnowocześniejszy i najdroższy myśliwiec na świecie.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie