Zero wraca do Japonii

Najsłynniejszy japoński myśliwiec z czasów ostatniej wojny Mistsubishi Zero wraca na wyspy Japonii. Odnaleziony w dżungli samolot, po długotrwałej rekonstrukcji uświetni obchody zakończenia wojny na Pacyfiku.
Zero wraca do Japonii
25.07.2015
Sławek Jaroszyński

Mitsubishi a6m Zeke bo tak brzmi "zero" w języku japońskim, po prawie 70 latach pojawi się na japońskim niebie. Zniszczony egzemplarz  myśliwca został odnaleziony w latach siedemdziesiątych w dżungli Papui-Nowej Gwinei. W 2008 roku wrak maszyny odkupił pasjonat lotnictwa Masahide Ishizuka i drogą morską przetransportował do Japonii.

 

 

Masahide Ishizuka właściciel Zeke za sterami swojej maszyny fot. zeroenterprise.inc

 

Aktualnie Mitsubishi Zero stacjonuje w bazie Japońskich Sił Samoobrony (czyli armii japońskiej) na wyspie Kiusiu. Tam przechodzi ostatnie prace przed planowanym na pierwsze dni września uroczystym przelotem z okazji zakończenia II wojny światowej na Pacyfiku.

 

Mitsubishi a6m Zero znany z występów w Hollywood fot. wikipedia.org

 

Myśliwiec Zero to jeden z najlepszych japońskich myśliwców z czasów wojny. Bardzo zwrotny i szybki w pierwszym okresie wojny odniósł wiele zwycięstw na amerykańskimi myśliwcami.  Do dzisiaj  zachowało się  tylko sześć latających maszyn tego typu na świecie. Większość z nich wystąpiła w znanym "hollywoodzkim" obrazie "Pearl Harbour"  

 

Mitsubishi a6m Zero podczas przeglądu technicznego  fot. zeroenterprise.inc

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie