Nowa Warszawa nadjeżdża?

Polski projekt sportowej limuzyny New Warsaw Vratislavia nagrodzony w Poznaniu
Nowa Warszawa nadjeżdża?
23.04.2015
Sławek Jaroszyński

 

 Charakterystyczna sylwetka Warszawy 223 sedan i jej starszej siostry „garbatej Warszawy” do dziś pozostają nostalgicznym symbolem polskiej motoryzacji lat 50. i 60. XX wieku. Tamte „Warszawy” są dziś poszukiwane przez kolekcjonerów pomimo, że nie były zbyt szybkie i dużo paliły. Po latach auto stało się legendą. Ten trend postanowił wykorzystać Michał Koziołek. Młody projektant wraz z zespołem kilku pasjonatów postanowił stworzyć auto nawiązujące sylwetką i designem do kultowej „Warszawianki” (tak potocznie mówiło się na stare Warszawy)

 

New Warsaw Vratislawia - może kiedyś spotkamy ją na ulicy? Fot. New Warsaw

 

Projekt (prawa do nazwy „Warszawa” są w dalszym ciagu zastrzeżone) zyskał dość dziwne miano - New Warsaw Vratislawia. Naszym zdaniem nazwa słaba i niepoprawna. W jednej nazwie słowa w dwóch językach? Ostatni człon nazwy to.. Wrocław po  łacinie - bo w tym mieście studiują i pracują członkowie zespołu. Może warto pomyśleć nad lepszą i najlepiej polską nazwą? Lider zespołu ma już pewne doświadczenie w budowie maszyn w stylu retro. Michał Koziołek zrealizował wcześniej słynny projekt „Syrena na Euro”. Tamten (aż 300-konny) samochód powstał od podstaw i sylwetką nawiązywał do popularnej Syrenki.

 

ZOBACZ TAKŻE: SYRENA I HEKTARY

 

New Warsaw Vratislawia - zwarta, mocna sylweta. Fot. New Warsaw

 

„Nową Warszawą” będzie napędzał silnik benzynowy V10, o mocy aż 607 KM. Auto będzie tylnonapędowe i wyposażone w 7-stopniową, półautomatyczną skrzynię biegów. "Dawcą" większości podzespołów będzie BMW 5.  Warszawa nie będzie także lekka – szacunkowa masa według projektanta sięgnie dwóch ton. Dlaczego aż tyle? Bo to wielki samochód na 22-calowych kołach, z potężnym motorem i drogim wyposażeniem. Projekt jest dość kontrowersyjny i ma tylu zwolenników co przeciwników. Zwolennicy cieszą się, że powstaje kolejna polska konstrukcja. Trudno się z tym zgodzić, bo auto jest oparte w większości na podzespołach innych pojazdów. Także, szansa na produkcję choćby mało seryjną rysuje się dość mgliście.

 

New Warsaw Vratislawia i jej protoplasta Warszawa 233.  Fot. New Warsaw

 

Chociaż projekt został doceniony. Został laureatem nagrody Motor Show Awards na poznańskich targach. "New Warsaw" zdobył nagrodę Przeciwnicy projektu zarzucają projektantom wzorowanie się na istniejących już konstrukcjach i niedopracowany wygląd. Szczególne kontrowersje budzi grill "Nowej Warszawy" Jak by nie patrzeć, ta oryginalna maszyna robi spore wrażenie i chętnie zobaczylibyśmy ją w ruchu. Trzymamy kciuki, żeby się udało jak najszybciej! Ten model na pewno nie jest nadzieją polskiej motoryzacji. My jednak kibicujemy każdemu oryginalnemu projektowi.

 

New Warsaw Vratislawia - model studialny. Fot. New Warsaw
 

Polecane wideo

Nowa Warszawa nadchodzi?
Nowa Warszawa nadchodzi? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie