Morgan Aero 8, czyli retro w XXI wieku

Brytyjska manufaktura pokazała w Genewie swój kolejny "nowy/stary" samochód.
Morgan Aero 8, czyli retro w XXI wieku
Zdjęcie: Morgan
06.03.2015
Rafał Jemielita

W mieście Malvern byłem tylko raz, ale to była niezapomniana wizyta. Ze względu na Morgana oczywiście! To małe zakłady - kilka niewysokich ceglanych hal, które absolutnie nie kojarzą się z produkcją samochodów. Przed trzema laty, gdy do Wielkiej Brytanii wyruszyłem na rozmowę ze Stirlingiem Mossem i przy okazji wpadłem do siedziby Morgan Motor Company, pracowało tam dwóch Polaków. Jeśli czytają Autostuff.pl, serdeczne pozdrowienia! W zasadzie to ukłon o tyle na miejscu, że Morgan właśnie wypuścił nowy samochód. W zasadzie słówko "nowy" nie jest do końca na miejscu, bo Aero produkują od 15 lat i ten aktualny model jest bardzo do poprzednika podobny. Od premiery w roku 2000 Morgan wypuścił 1250 "platform" do budowy całych aut. Teraz nadszedł czas na zmiany. Inżynierowie stwierdzili, że już czas zmienić niektóre detale, w tym poprawić aluminiowe nadwozie, zawieszenie oraz aerodynamikę.

Do napędu tego samochodu służy silnik konstrukcji BMW - ośmiocylindrowy, widlasty, 4,8-litrowy, o mocy 367 koni. Wystarczy, żeby do setki rozpędzać się w 4,5 sekundy i jeździć 273 km/h. Do wyboru 6-stopniowa skrzynia ręczna bądź automat z możliwością zmiany przełożeń łopatkami przy kierownicy.
Nadwozie jest podobne do poprzedniego Aero i powstaje – jak to w Morganie – całkowicie ręcznie. – Jesteśmy najbardziej eko-fabryką w Wielkiej Brytanii, bo u nas nie ma robotów przemysłowych lecz tylko żywi ludzie – usłyszałem na zdjęciach w Malvern. Prawda! Nie było. Auto nawiązuje sylwetką do roadsterów z lat 60. XX wieku, a wnętrze w zasadzie kojarzy mi się z Bentleyem. Z nowości mamy tu... klimatyzację, która podobno lepiej działa i dotykowy ekran, bo teraz każdy taki mieć musi. Fotele można zamówić z ramą z włókna węglowego, bo to przecież maszyna do szybkiego połykania kilometrów. 

  

Polecane wideo

Morgan Aero 8 2015
Morgan Aero 8 2015 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie