BMW M4 samochodem bezpieczeństwa Moto GP

BMW zaprezentowało samochód, który w sezonie 2015 będzie autem bezpieczeństwa podczas zawodów Moto GP
BMW M4 samochodem bezpieczeństwa Moto GP
23.02.2015
Michał Trocki

Samochód wygląda bardzo drapieżnie. Od wersji ulicznej różni się wieloma detalami. Zaczynając od wnętrza, gdzie trafiły kubełkowe fotele, sportowe pasy bezpieczeństwa i klatka, chroniąca pasażerów w przypadku dachowania. Na zewnątrz w oczy rzuca się ospoilerowanie M Performance oraz dodatki takie jak sportowe lusterka czy sporych rozmiarów tylny spoiler. Oczywiście na pokładzie sportowego samochodu nie mogło zabraknąć wyłącznika prądu oraz systemu gaśniczego.

 

 

Spora niespodzianka kryje się pod maską, a dokładnie w silniku. BMW wyposażyło silnik tego samochodu we wtrysk wody umiejscowiony w kolektorze dolotowym. To rozwiązanie od dawna stosowane w samochodach ścigających się na 1/4 mili teraz trafiło do produkcyjnego modelu.  Według inzynierów BMW wtrysk wody umożliwia zmniejszenie zuzycia paliwa oraz pomaga w podniesieniu mocy poprzez redukcję ryzyka wystąpienia spalania stukowego. Czary? Nie. Wodna mgiełka chłodzi powietrze trafiające do komory spalania. Staje się ono dzięki temu gęstsze co oznacza, że mieszanka jest bogatsza w tlen. Dzięki temu spalanie paliwa jest skuteczniejsze.

 

 

Wbrew pozorom działanie systemu jest bardzo proste. Woda trafia do silnika wprost z 5 litrowego zbiornika umiejscowionego w bagażniku. Sposób dzałania systemu wyjaśnia film.

 

Polecane wideo

BMW M4 samochodem bezpieczeństwa Moto GP
BMW M4 samochodem bezpieczeństwa Moto GP - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie