Wiedzieliście o tym? Poduszka powietrzna!

Poduszka powietrzna otwiera się w mgnieniu oka. Dzięki filmowi nagranemu specjalną kamerą możemy zobaczyć jak to się dzieje.
Wiedzieliście o tym? Poduszka powietrzna!
Poduszka powietrzna. Zdj.:Slo Mo Guys
11.12.2014
Michał Trocki

Poduszki powietrzne wykonane są z polimerowego materiału, a ich napełnianie uruchamiane jest pirotechnicznie. Napełniane są gazem, najczęściej azotem lub dwutlenkiem węgla. Wybuch poduszki powietrznej uzależniony jest od impulsu, który zostanie przekazany do jej sterownika ze specjalnych czujników. Oceniają one czy samochód uderzył w przeszkodę, a jeżeli tak to z jaką siłą.

Jeżeli uruchomienie poduszki jest konieczne w ułamku sekundy jest ona napełniana gazem, który następnie ulatnia się przez specjalne otwory w materiale, z którego jest wykonana. Dzięki temu tłumi ona uderzenie skuteczniej i łagodniej.

Działanie poduszki ciężko jest zaobserwować w realnych warunkach i nikomu nie życzymy aby miał ku temu okazję. Dlatego film pokazujący jej eksplozję jest wart uwagi. Przygotowała go grupa występująca jako Slo Mo Guys. Rejestrują oni różne sytuacje za pomocą kamery nagrywającej kilka tysięcy klatek na sekundę. Dzięki temu obraz można odtworzyć potem w bardzo zwolnionym tempie.Poduszka powietrzna została stworzona do ratowania życia. Zdarza się jednak, że niektórzy wykorzystują ją do zabawy. Błagamy jednak-nie naśladujcie bohaterów tego filmu.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie