Trzy razy trzy pytania na temat Roberta Kubicy

Robert Kubica wczoraj wjechał na metę rajdu Wielkiej Brytanii, czym zakończył swój pierwszy, bardzo trudny sezon w WRC. Cezary Gutowski, znany dziennikarz motoryzacyjny, niczym cień podążający za Robertem z rajdu na rajd, zadał na swoim facebook'owym profilu trzy pytania najbardziej opiniotwórczym dziennikarzom zajmującym się tematyką WRC:
Trzy razy trzy pytania na temat Roberta Kubicy
Zdjęcie: Robert Kubica Official Fanpage
17.11.2014
Matys Mularczyk

"Reiner Kuhn
Frankfurter Allgemeine Zeitung, Motorsport Aktuell i Rallye Magazin

1. Najmocniejsze i najsłabsze punkty pierwszego sezonu Kubicy w WRC?
Ponad wszystko podoba mi się jego podejście, umiejętności i to, jak podchodzi do tematu. Czasami naciskał za bardzo, bo uważam, że niektóre błędy za kierownicą były do uniknięcia, ale taki ma styl. Szuka limitów i zapłaci za to cenę, ponieważ niektórzy ludzie nie uwierzyli w jego talent. Ja wciąż wierzę, a nawet uważam, że może być kierowcą rajdowym równie wielkim, jakim był startując w Formule 1. 

2. Czy Kubica powinien zostać w WRC?
Z całą pewnością. Musi zostać. Ja już napisałem, że moim zdaniem powinien startować w drugim Citroenie. Mam nadzieję, że tak to się skończy. Także jemu pomoże, jeśli będzie miał przed sobą jasno postawiony cel, konkretną robotę do wykonania. Jazda w teamie fabrycznym sprawi, że będzie musiał dowozić do mety punkty - do klasyfikacji konstruktorów. Wydaje mi się, że mając w tym roku wielką swobodę czasami zbyt łatwo pozwalał sobie na zbyt szybką jazdę. Gdyby był kierowcą fabrycznym i musiał zdobywać więcej punktów, to koncentrowałby się bardziej na tym właśnie celu. Z pewnością musi zostać w WRC i trzymam kciuki za to, że zobaczymy go tu w przyszłym roku. 

3. Jakim samochodem powinien jeździć w przyszłym roku?
Moim zdaniem musi być w czołowym zespole i topowym samochodzie. Wszystkie najlepsze są już zajęte, ale zostaje tylko jedno wolne miejsce - to drugie w Citroenie, przynajmniej z tego, co wiemy na teraz. To więc najlepsza okazja dla niego, ale także dla Citroena Robert to najlepszy możliwy wybór. W zeszłym roku został mistrzem WRC2 w Citroenie DS3, więc zna samochód, zna już zespół. Mam nadzieję, że do tego dojdzie. 

Becs Williams 
WRC Radio

1. Najmocniejsze i najsłabsze punkty pierwszego sezonu Kubicy w WRC?
Mocne punkty sezonu Roberta? Fakt, że zrozumiał, że musi dążyć do regularności. Zrobił duże postępy na tym polu. Poza tym opis tras i umiejętność jego sporządzania wyraźnie się poprawiały. Ponad wszystko - jego tempo. Kiedy wszystko się układało, gdy był zadowolony z opisu oraz warunków i gdy pasowały mu odcinki specjalne, jego prędkość była fantastyczna. Osiągnięcie tak wysokiego, naturalnego tempa jest bardzo trudne dla kierowców rajdowych. Jeśli tego nie masz, to nie powinieneś się tym zajmować, ale on to ma i ma tego dużo. Słabym punktem definitywnie była duża liczba kraks, ale w końcu to pierwszy rok w WRC. Pokaż mi kierowcę, który nie wyrzuca samochodu z trasy. To naturalne. Myślę, że on tak wiele od siebie wymaga, ponieważ bardzo wiele chce też osiągnąć.

2. Czy Kubica powinien zostać w WRC?
Absolutnie. Wykonał już tak wielką pracę i w WRC2 i w WRC. Nie marnuj tego! Nie przestawaj tego robić! On może zajść jeszcze dalej. Może się stawać tylko lepszy. Yves Matton, szef Citroen Racing powiedział na oficjalnej konferencji w Hiszpanii, że wierzy, że Robert może wygrać rajd już teraz. Jeśli zespół fabryczny pokłada w tobie taką wiarę już w tym momencie, to nie powinieneś się poddawać.

3. Jakim samochodem powinien jeździć w przyszłym roku?
Nie ma znaczenia, jakim samochodem będzie jechał tak długo, jak będzie to samochód WRC. Z tego byłabym już zadowolona. Powinien zostać. Nie ważne, w której ekipie, na pewno będą się nim dobrze opiekowali. Citroen wyraźnie chce, aby do nich poszedł. Wygląda na to, że wybór należy do niego, ale dla mnie nie jest ważne, gdzie pójdzie. 

Jerome Bourret
L'Equipe

1. Najmocniejsze i najsłabsze punkty pierwszego sezonu Kubicy w WRC?
Czasy, jakie Robert uzyskał na dwóch pierwszych odcinkach specjalnych 2014 roku, nawet pod jego koniec są jednym z największych wydarzeń sezonu WRC. W Rajdzie Monte Carlo był po prostu niesamowity! Potem... Jestem trochę rozczarowany jego rezultatami. Bardzo wiele tracił jednak z powodu samochodu. Może zespół nie był idealny. No i ta ręka też nie za bardzo mu pomaga. Ponieważ Robert przyszedł z Formuły 1, to potrzebuje, aby wszystko wokół niego było perfekcyjnie ułożone, a tak nie było przez cały ten rok. Czy potrafi sobie wszystko poukładać? W rajdach to bardzo trudna sprawa, ale on ma i wystarczające umiejętności i wiedzę na temat tego sportu, aby odnieść tu sukces. Z całą pewnością. Pokazał to już na samym początku sezonu. 

2. Czy Kubica powinien zostać w WRC?
Nie wiem. To jego wybór. Oczywiście z punktu widzenia mistrzostw WRC musi wręcz zostać. W końcu to ktoś, kogo każdy zna i ktoś o otwartym umyśle. Otwarty do mediów. Osoba, z którą rozmawiasz z wielkim zainteresowaniem i ludzie wiedzą, kim jest. WRC skorzystałoby na jego pozostaniu. Być może jest bardziej znany od samego Ogiera. Jest tu bardzo mile widziany, ale decyzję musi podjąć sam.

3. Jakim samochodem powinien jeździć w przyszłym roku?
Jak już wspomniałem on potrzebuje, aby wszystko wokół było perfekcyjnie poukładane, więc może powinien sam wokół siebie coś stworzyć? Powybierać odpowiednich ludzi z różnych ekip. Poskładać wszystko, co najlepsze z tego, co zobaczył przez ostatnie dwa lata... To jednak zabiera mnóstwo czasu, pieniędzy i wymaga wielkiego doświadczenia. Może lepsze byłyby starty w teamie fabrycznym, ale nie zostało zbyt wiele opcji..."

 

Wiemy, że temat występów Roberta w rajdach budzi sporo kontrowersji i kibicujemy mu z całych sił, by przede wszystkim odnalazł fun i satysfakcję z jazdy. Chcielibyśmy jednak poznać Waszą opinię na temat tego sezonu i jego przyszłości w sporcie motorowym - sądzicie, że powinien pozostać w rajdach, czy może wrócić na tor? A może jedno i drugie?

 

Dziękuję CG za możliwość udostępnienia tekstu, więcej na: https://www.facebook.com/cezarygutowskiofficial

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie