Najsłynniejsze zakręty świata: Karuzela

Zastanawialiście się kiedyś gdzie tak naprawdę jest piekło? Otóż leży ono w zachodnich Niemczech, w samym środku gór Eifel. Nazywa się Nürburgring. Gdzieś pośrodku tego piekła jest diabelska karuzela, jeden z najsłynniejszych zakrętów na świecie.
Najsłynniejsze zakręty świata: Karuzela
Zdjęcie: Materiały prasowe
15.11.2014
Matys Mularczyk

Nürburgring ma długą i burzliwą historię (za około dekadę skończy sto lat). Uchodzi za najbardziej niebezpieczny tor wyścigowy na świecie, zresztą całkiem słusznie. Na północnej pętli życie straciło wielu świetnych kierowców, i równie wielu doprowadziła ona do kalectwa. Kilkakrotnie obiekt był bliski bankructwa, ale ciągle wychodzi z tarapatów i przyciąga śmiałków rzucając im wyzwanie by w jak najkrótszym czasie pokonali wszystkich 172 zakrętów Nordshleife. Wśród nich jest Karuzela, ulubiona zabawka Rudolfa Caraccioli.

Zdjęcie: bmw-treff.de
Zdjęcie: httptheonetheonlyheeltoehero.tumblr.com

 

Caracciola Karusseln, bo tak powinno się ją nazywać, jest specyficznym, częściowo betonowym lewym nawrotem o kącie 210 stopni. Jego mocno nachylona powierzchnia jest zbudowana z 33 betonowych płyt z małym, płaskim, wyasfaltowanym poboczem i malutkim kanałem do odprowadzania wody po wewnętrznej stronie. Kanał ten nietypowo wykorzystywał właśnie Rudolf Caracciola - zbliżał auto tak blisko lewej krawędzi zakrętu, że koła wpadały w tę rynienkę i dawały mu większą przyczepność. Caracciola miał też swój sposób na wchodzenie w Karuzelę - jako, że jest to ślepy zakręt, twierdził on, że należy celować w najwyższe drzewo. Ponoć ten fakt był odwzorowany w Gran Tourismo 4, ale przyznam szczerze, że go nie odnotowałem kiedy grałem w tę grę. A grałem sporo, w symulatorach pokonałem ten zakręt niezliczoną ilość razy. Nigdy jednak nie zrobiłem tego w realu, a mam na to straszną ochotę. Chciałbym poczuć ten słynny ból rąk od wibracji spowodowanych jazdą po betonowych płytach. A wy?  

Zdjęcie: Materiły prasowe

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie