Prawo jazdy kategorii B. Jakimi można jeździć motocyklami?

Sezon motocyklowy można uznać za otwarty. To również dobry czas, aby posiadacze prawa jazdy kategorii B zapoznali się jakimi jednośladami mogą jeździć nie mając żadnych dodatkowych uprawnień. Wybór tzw. motocykli 125 jest całkiem spory.
Prawo jazdy kategorii B. Jakimi można jeździć motocyklami?
fot. iStock
25.04.2023
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Prawdopodobnie dużo osób słyszało, że mając prawo jazdy kategorii B możemy jeździć motocyklami 125 i jest to dość ogólne stwierdzenie. Warto doprecyzować jakimi jednośladami możemy poruszać się nie mając kat. A.

Posiadacze prawa jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat mogą legalnie jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, co w tym wypadku zstępuję potrzebną kat. A1. Dodatkowo moc nie może przekraczać 11 kW, czyli 15 KM. Ustawodawca zaznacza, że stosunek mocy do masy nieprzekraczający 0,1 kW/kg. W praktyce, aby korzystać z maksymalnie dozwolonej mocy ,motocykl musi ważyć przynajmniej 110 kg. Warto dodać, że nie ma limitu maksymalnego momentu obrotowego oraz prędkości maksymalnej.

Dowolność jest również w wyborze skrzyni biegów. Skutery mają przeważnie automatyczną skrzynię biegów CVT, a klasyczne motocykle “manula”, do którego trzeba się przyzwyczaić, ponieważ biegi zmienia się inaczej niż w samochodzie osobowym.

Osoby, które będą chciały kupić swój pierwszy jednoślad 125 mają całkiem szeroki wybór. Stosunkowo łatwe w obsłudze i jeździe są skutery. Oferują niezły komfort, a dodatkowo idealnie nadają się do miasta. Ciekawymi propozycjami może być Yamaha N-Max 125 czy Honda PCX.

Warto dodać, że na rynku rozrosła się oferta od chińskich producentów, którzy oferują całkiem przyzwoite produkty. Osoby szukające motocykla o klasycznych kształtach mogą zainteresować się np. Junakiem RSX 125 czy Rometem SCMB 125.

Przed wyruszeniem na drogi warto poćwiczyć pod okiem osoby doświadczonej lub wziąć kilka lekcji w szkole jazdy. Ważna jest nauka ruszania z miejsca i pod wzniesienia. Warto również wykonać szybsze i wolniejsze slalomy między pachołkami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie