Ducati Monster na 2021 rok - straciło ważny element

Podczas piątego epizodu Ducati World Premiere włoska marka zaprezentowała swój kultowy model o nazwie Monster, który przeszedł modernizację. Motocykl stał się lżejszy o 4,5 kilograma, a nowy silnik ma bardziej liniowo oddawać swoją moc.
Ducati Monster na 2021 rok - straciło ważny element
materiały prasowe
07.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Zaprezentowane Ducati Monster na rok modelowy 2021 będzie posiadać zupełnie nową konstrukcję, która została stworzona dla motocyklistów lubiących szybszą i bardziej agresywną jazdę. Z zewnątrz uwagę zwraca nowa rama zaprojektowana na bazie modelu Panigale V4.

Zabrakło charakterystycznej kratownicy znanej z poprzednich generacji modelu. Jej miejsce zastąpiła rama z lekkich stopów aluminium. W ten sposób waga motocykla spadła o 4,5 kilograma.

Do nowego Ducati Monster trafił dwucylindrowy silnik Desmodromic Testastretta o pojemności 937 cm3, generować będzie 111 KM przy 9250 obr./min, a maksymalny moment obrotowy wyniesie 93 Nm przy 6500 obr./min. W porównaniu do poprzednika jednostka stała się mocniejsza o 2 KM i dysponuje większym momentem o 7 Nm. Motor przeszedł również odchudzanie przez co waży 2,4 kilograma mniej. Dodatkowo moc ma być rozwijana bardziej liniowo. Według deklaracji Ducati poprawiła się również reakcja na ruch manetki gazu Ride-by-Wire.

W nowym “Potworze” zdecydowano się na zamontowanie sprzęgła ze sterowaniem hydraulicznym, które ma zapewnić bardziej płynne i mniej męczące działanie. Dodatkowo zastosowanie quickshiftera umożliwia zmianę biegu na wyższy lub niższy bez konieczności używania sprzęgła.

Dobre prowadzenie zapewnić ma widelec teleskopowy Upside-down o skoku 130 mm, zaś z tyłu użyto centralną kolumnę resorującą o skoku 140 mm. Z kolei o przyczepność zadbają opony Pirelli Diablo Rosso III, które idealnie nadają się do sportowej jazdy.

Będzie możliwość wykonywania płynnych i szybkich startów, dzięki zastosowaniu procedury startowej tzw. Launch Control. Nad  bezpieczeństwem czuwać będzie m.in. system Wheelie Control (DWC), który nawet podczas gwałtownych przyspieszeń nie doprowadzi do poderwania przedniego koła.

Motocykl zadebiutuje w salonach w przyszłym roku. Patrząc na cenę Ducati Monster 821 Stealth, należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 55 tysięcy złotych na najnowszego "Potwora".

Polecane wideo

Ducati Monster na 2021 rok - straciło ważny element
Ducati Monster na 2021 rok - straciło ważny element - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie