Policjanci odzyskali luksusowe samochody i sprzęt specjalistyczny o wartości 750 tys. zł

Policjanci odzyskali luksusowe samochody i sprzęt specjalistyczny o wartości 750 tys. zł
Fot. Policja
09.02.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w ciągu dwóch dni rozpracowali grupę przestępczą trudniącą się kupnem/sprzedażą spółek i wyłudzaniem samochodów (m.in. Mercedesów) i sprzętu. Zatrzymano 3 sprawców oszustw znacznej wartości na szkodę właścicieli przedsiębiorstw z Małopolski. Podejrzani to osoby z Warszawy oraz mieszkańcy woj. zachodnio-pomorskiego i jednego z powiatów w Małopolsce.

Główny sprawca i organizator procederu - były pracownik jednego z banków decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Dwaj pozostali, pośrednik leasingowy i mężczyzna występujący w sprawie w charakterze tzw. „słupa”, będą musieli stawić się na dozorach w jednostkach Policji. Policjanci w trakcie czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie 10 tys. zł i odzyskali mienie o wartości 750 tys. zł.

 

Sprawdź też: Zderzenie 12 aut na trasie S-12

 

Na trop nieuczciwych kontrahentów śledczy z Krakowa zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli dzięki czujności i właściwej reakcji właścicieli jednej z firm z Nowego Sącza. W trakcie realizacji sprzedaży spółki w siedzibie jednej z kancelarii notarialnych w Krakowie, po przeprowadzonych rozmowach z „kupującymi” księgowy sprzedawanej firmy dostrzegł nieprawidłowości w przedstawianej dokumentacji. Wspólnicy skontaktowali się z dyżurnym komendy miejskiej Policji w Krakowie, który na miejsce wysłał patrol z Wydziału Sztabu Policji oraz powiadomił Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą.

Funkcjonariusze na dalszym etapie zatrzymali dwóch mężczyzn, organizatora i „słupa”, który swoim podpisem miał sygnować zakup przedsiębiorstwa u notariusza. Dzięki dalszym czynnościom wykonanym w bardzo krótkim czasie (przesłuchano kilkanaście osób, przeprowadzono przeszukania w siedzibach firm i mieszkaniach, przeanalizowano kilkaset stron zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej i bankowej) na terenie kilku województw udało się zapobiec rozwojowi działalności przestępczej grupy.

Okazało się, że sprawcy na podstawione osoby kupowali udziały w spółkach a następnie wyłudzali samochody i inny sprzęt, podpisując umowy leasingowe na nabycie tych rzeczy przedstawiając fałszywe dane co do własności udziałów, kondycji majątkowej firmy i możliwości wykonywania zobowiązań finansowych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie