Ryk Tygrysa - czyli jak odpala się czołg

Można na różne sposoby. Są rozruszniki elektryczne, pneumatyczne, jednak najbardziej widowiskowe i pokazujące potęgę czołgowych silników, jest ich uruchamianie za pomoca korby.
Ryk Tygrysa - czyli jak odpala się czołg
Największy i ultranowoczesny czołg pojawił się w Niemczech zbyt późno i na całe szczęście nie zmienił wyniku wojny. zdj. Baku13 via Wikimedia Commons
22.07.2014

Posłużymy się przykładem legendarnego czołgu Panzerkampfwagen VI Ausf. B czyli Tygrysa II zwanego Królewskim. Ten największy i najcięższy czołg drugiej wojny światowej wszedł do niemieckiego uzbrojenia już pod koniec walk, jednak zdążył jeszcze Aliantom narobić kłopotu. To ważące 68,5 tony bydlę było napędzane widlastą dwunastką produkowaną przez Maybacha. 23 litrowy motor sam ważył tyle, co średniej klasy auto (1200kg). Zasilany czterema gaźnikami Solex generował 700KM mocy. To pozwalało na rozpędzenie Tygrysa Królewskiego do zawrotnej prędkości 38 kmh na płaskiej drodze. Ze zbudowanych 487 egzemplarzy pozostało niewiele, rozsianych po muzeach na całym świecie. Poniżej możecie zobaczyć, co trzeba było zrobić, jak siadł w nim rozrusznik. Koniecznie włączcie głośniki!

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie