Jak usunąć wilgoć z auta?

Zrób to póki jeszcze trafiają się ciepłe dni
Jak usunąć wilgoć z auta?
Volkswagen Atlas/fot. Volkswagen
03.11.2016
Łukasz Kuźmiuk

Okres jesienno-zimowy to niemal nieustanna walka z wodą w we wszystkich stanach skupienia. Wsiadając do auta często wnosimy na butach wodę z kałuż lub śnieg, a po jakimś czasie całość odparowuje w kabinie pasażerskiej. Para wodna w samochodzie nigdy nie jest pożądana, ponieważ przyczynia się do tworzenia nieprzyjemnych zapachów, a przy niższych temperaturach po wewnętrznych stronach szyb może pojawiać się lód. To wszystko jest uciążliwe dla kierowców, dlatego z poniższego tekstu dowiecie się o kilku sposobach na pozbycie się wilgoci z wnętrza pojazdu.

 

Na początku należy posprzątać w środku auta. Wyrzucenie śmieci, odkurzenie foteli, dywaników i podłogi - to pierwsze kroku ku pozbyciu się wilgoci z pojazdu. Następnie odtłuszczamy okna detergentem i dokładnie myjemy szyby z użyciem płynu do okien. Po tych czynnościach warto na kilka godzin zostawić samochód w ciepłym miejscu, wcześniej otwierając okna lub drzwi - dzięki temu woda zgromadzona na różnych powierzchniach będzie mogła odparować i zostanie wypchnięta z kabiny pasażerskiej.

 

Sprawdź też: Jak samodzielnie naprawić wgniecenia wrzątkiem [PORADNIK]

 

W trakcie okresu jesienno-zimowego warto wymienić materiałowe dywaniki na ich gumowe odpowiedniki, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się wody i błota naniesionych na podeszwach butów. Welurowe dywaniki chłoną wodę jak gąbka, przez co wysuszenie ich jesienią lub zimą w trakcie codziennego użytkowania przypomina walkę z wiatrakami. Świetnym rozwiązaniem jest zakup pochłaniacza wilgoci, który można znaleźć w wielu sklepach, np. budowlanych.

 

Wilgoć może się dostawać do kabiny pasażerskiej także przez sparciałe uszczelki drzwi i okien. Skontrolowanie ich stanu oraz ewentualna wymiana podniszczonych części z pewnością przyniesie pozytywne efekty. Gumowe uszczelki warto również zabezpieczyć preparatami silikonowymi lub glicerynowymi, które opóźnią proces ich starzenia.

 

Sprawdź też: Jak dbać o klimatyzację w samochodzie? [PORADNIK]

 

Kolejną czynnością w naszej walce z wilgocią w aucie powinno być sprawdzenie odpływów, udrożnienie kanałów powietrznych oraz zrobienie przeglądu klimatyzacji wraz z jej ewentualnym odgrzybieniem. Korzystanie z "klimy" z otwartym obiegiem w trakcie zimy jest dobrym pomysłem, ponieważ klimatyzacja osusza powietrze, a w chłodne powietrze napływające z zewnątrz pojazdu często jest suchsze niż to w środku auta. Wymiana filtra przeciwpyłkowego ułatwi utrzymanie czystości w kabinie pasażerskiej, a co za tym idzie, zmniejszy ilość wilgoci w środku samochodu.

 

Po pozbyciu się wilgoci z auta możemy zająć się nieprzyjemnym zapachem we wnętrzu pojazdu. Pierwszy sposób to rozsypanie na podłodze samochodu żwirku dla kotów i odkurzenie go po kilku godzinach. Drugie rozwiązanie to umieszczenie w kabinie pasażerskiej płóciennego woreczka wypełnionego mieloną kawą lub skorzystanie z neutralizatora zapachów. Jeśli podane metody nie przyniosą oczekiwanych efektów wtedy można skorzystać z zabiegu ozonowania wnętrza, co zabije drobnoustroje wydzielające przykre zapachy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie